×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Świadczenia pielęgnacyjne w TK: Ewa Kopacz podpisała stanowisko Sejmu

Autor: Gazeta Prawna, RZ/Rynek Zdrowia31 października 2013 09:46

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podpisała w środę (30 października) stanowisko Sejmu ws. wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zmian w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych.

Świadczenia pielęgnacyjne w TK: Ewa Kopacz podpisała stanowisko Sejmu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W stanowisku uznano, że art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, są niezgodne z zasadą ochrony praw nabytych i zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Z końcem czerwca wygasły decyzje przyznające świadczenie pielęgnacyjne na zasadach obowiązujących do końca grudnia 2012 roku. 1 lipca prawo do świadczenia straciło ponad 200 tys. opiekunów.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne, które w zaufaniu do państwa i tworzonego przezeń prawa podjęły ważne decyzje życiowe, miały prawo oczekiwać ciągłości przyznanego decyzją administracyjną świadczenia.

Jak przekonuje RPO, znowelizowane przepisy znacząco ograniczyły krąg uprawnionych do świadczeń, nie przewidując żadnych działań wspomagających dla osób, które utracą zasiłki. Jej zdaniem można było zmienić warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, jednak nowe warunki nie powinny dotyczyć osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne na podstawie przepisów dotychczasowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze