Substancje szkodliwe w miejscu pracy: jak rozwiązać ten problem?

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 22 października 2018 09:41

Substancje chemiczne są jednym z najczęściej występujących czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy i UE podejmują działania, które mają poprawić warunki pracy oraz statystyki dot. śmiertelnych chorób zawodowych.

Substancje szkodliwe w miejscu pracy: jak rozwiązać ten problem?
W UE w powszechnym użyciu jest ok. 30 tysięcy substancji chemicznych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W najbliższych dniach eksperci będą edukować, jak w firmach ograniczać kontakt pracowników z substancjami szkodliwymi. Wszystko w ramach rozpoczynającego się  Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, który jest poświęcony tematowi kampanii informacyjnej na lata 2018-19, przebiegającej pod hasłem „Substancje niebezpieczne pod kontrolą” - informuje Puls Biznesu.

W UE w powszechnym użyciu jest ok. 30 tysięcy substancji chemicznych. Według badań, 38 proc. europejskich przedsiębiorców zgłasza obecność w swoich firmach potencjalnie niebezpiecznych substancji chemicznych lub biologicznych. W 2017 r. Komisja Europejska zaproponowała ustanowienie nowych wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS), co może pozwolić ocalić ok. 100 tys. pracowników do 2069 r.

W 2016 r. w Polsce w warunkach przekroczenia NDS szkodliwych substancji chemicznych pracowało ponad 68,4 tys. pracowników. Eksperci zwracają uwagę, że ponad 70 proc. chorób zawodowych to skutek ekspozycji na substancje chemiczne i pyły.

Więcej: www.pb.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum