Strona społeczna Zespołu Trójstronnego o projekcie finansowania ABM

Autor: Wiktor Masłowski • • 24 stycznia 2019 16:04

W ramach konsultacji zewnętrznych projektu ustawy o Agencji Badań Medycznych strona społeczna reprezentowana w Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia wypowiedziała się krytycznie na temat propozycji finansowania Agencji w oparciu 0,3 proc. odpisu z budżetu NFZ.

Strona społeczna Zespołu Trójstronnego o projekcie finansowania ABM
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Strona społeczna sprzeciwia się art. 34 projektu ustawy o Agencji Badań Medycznych, który ma na celu zmianę art. 97 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - w taki sposób aby Agencja była finansowana odpisem z budżetu NFZ w wysokości 0,3 proc.

Według strony społecznej spowoduje to uszczuplenie budżetu NFZ i będzie skutkowało zmniejszeniem dostępności do świadczeń medycznych.

"Do czasu poprawienia sytuacji publicznego płatnika i podniesienia wyceny świadczeń do poziomu umożliwiającego realizację porozumień płacowych zawieranych przez MZ , każdy odpis celowy z budżetu NFZ jest nie do zaakceptowania" - czytamy w stanowisku podpisanym w imieniu strony społecznej przez przewodniczącego Andrzeja Mądralę, kierującego pracami Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.

W uzasadnieniu do stanowiska strona społeczna Zespołu przyznała, że zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, oczekiwany jest bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. W roku 2019 wyniesie on 96 652 278 zł , w roku 2020 - 103 477 160 zł.


Jak jednak jednocześnie przekonuje podpisany pod przekazanym mediom stanowiskiem Wiktor Masłowski, przewodniczący Komisji BCC ds. Usług Zdrowotnych, zgodnie z projektem do Agencji Badań Medycznych "szacunkowo wg danych na rok 2019 powinno być przekazane 26 5997 118 zł, tj. 0,3 proc. odpisu budżetu NFZ zgodnie z art. 34 pkt. 2)ppkt b) projektu".

"Ponieważ zgodnie z art. 34 pkt 2)ppkt b) odpis będzie przekazany dopiero w roku 2020 to kwota 265 997 118 zł za rok 2019 będzie wyższa i przekroczy wielkość dodatkowych środków przekazanych z budżetu do NFZ. Oznacza to przekazanie całego wzrostu nakładów i jeszcze co najmniej 162 549 958 zł z naszych składek do ABM" - wylicza Wiktor Masłowski w uzasadnieniu do stanowiska.

Strona społeczna Zespołu podkreśliła w stanowisku, że "jak najbardziej pozytywnie" ocenia propozycję powstania Agencji Badań Medycznych, ale nie zgadza się, "aby te działania zmniejszały finansowanie świadczeń zdrowotnych przez NFZ".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum