Strasburg: 8 tys. euro dla doktora Mirosława G.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2011 12:47

Orzekanie w procesie kardiochirurga Mirosława G. nie tylko przez sędziów, ale przez asesora stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uznał Trybunał w Strasburgu.

Strasburg: 8 tys. euro dla doktora Mirosława G.
Trybunał zasądził na rzecz dr. G. 8 tys. euro odszkodowania od państwa polskiego. Nie podzielił jednak innych zarzutów, zawartych w złożonej w 2007 r. skardze do Strasburga: m.in. że naruszone zostało domniemanie niewinności dr. Mirosława G. wypowiedzią ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, że „nikt już przez tego pana pozbawiony życia nie będzie”. Trybunał zwrócił uwagę, że Ziobro przeprosił już dr. G.

Doktor G. skarżył się, że przy aresztowaniu był traktowany w sposób poniżający (został zatrzymany przez CBA, założono mu kajdanki, a jego zatrzymanie było filmowane). W ocenie Trybunału nagromadzenie tych wszystkich środków sprawia, że można byłoby mówić o poniżającym traktowaniu, jednak Trybunał nie może badać tej sprawy, dopóki nie rozstrzygną jej polskie sądy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dr. Mirosława G. w lutym 2007 roku. Prokuratura postawiła mu szereg zarzutów, w tym m.in. zabójstwa, przyczynienia się do śmierci i blisko 50 zarzutów korupcyjnych.

 Tymczasowo aresztowany został wypuszczony za kaucją w wysokości 350 tys. zł w maju 2007 roku. W 2008 roku prokuratura umorzyła zarzut o zabójstwo. Obecnie G. sądzony jest za korupcję i mobbing. Ma też zarzut przyczynienia się do śmierci pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum