Stowarzyszenie Pacjentów: ofiary błędów lekarskich bez pomocy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2012 09:50

Pokrzywdzeni w wyniku błędów lekarskich nie mogą liczyć na pomoc w dochodzeniu swoich praw - podkreśla Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere w oświadczeniu wydanym z okazji obchodzonego w sobotę (11 lutego) Światowego Dnia Chorego.

Stowarzyszenie Primum Non Nocere zaapelowało o podjęcie rzetelnej pracy nad systemem opieki zdrowotnej, by był on bardziej przyjaznym pacjentowi. "Oczekujemy zmniejszenia biurokracji, działań dla człowieka, który jeśli dojdzie do popełnienia błędu, powinien otrzymać natychmiastową pomoc, a gdy jest chory, powinien szybko otrzymać leczenie" - czytamy w oświadczeniu podpisanym m.in. przez honorowego przewodniczącego Adama Sandauera.

"Kolejne ekipy sprawujące władzę zajmują się bardziej tworzeniem pozorów, iż coś się robi, niż zapewnieniem pomocy ludziom pokrzywdzonym przez błędy lekarskie i wypadki medyczne. Ci natomiast nie mogą liczyć ani na pomoc w procesie dochodzenia sprawiedliwości, ani na wsparcie w trudach codziennej egzystencji. Nie zajmuje się tym Rzecznik Praw Pacjenta. Ludzie ci są bezradni, a nie zawinili swojemu kalectwu, biedzie czy niedołężności" - dodaje Primum Non Nocere.

Według stowarzyszenia istniejące instytucje nie zapewniają pomocy ofiarom błędów lekarskich. "Zwracamy uwagę na błędne umiejscowienie Rzecznika Praw Pacjenta. Urzędy centralne stojące na straży konstytucyjnych praw i wolności obywatelskich powinny być niezależne zarówno od korporacji zawodowych, jak i od administracji rządowej. Tak funkcjonuje Rzecznik Praw Obywatelskich czy Rzecznik Praw Dziecka. Natomiast obowiązujące przepisy umiejscawiają Rzecznika Praw Pacjenta jako organ administracji rządowej" - ocenia Primum Non Nocere.

Obchodzony w sobotę Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum