Starogard Gdański: nowe wątki śledztwa w sprawie szpitala psychiatrycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2011 19:02

Cztery wątki zostały dołączone do prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku śledztwa w sprawie psychicznego i fizycznego znęcania się nad pacjentami w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.

Starogard Gdański: nowe wątki śledztwa w sprawie szpitala psychiatrycznego

Jak poinformowała we wtorek (8 lutego)  rzecznik prasowy gdańskiej prokuratury Grażyna Wawryniuk, dwa z nowych wątków dotyczą znęcania się nad pacjentami, trzeci – narażenia pacjenta na utratę zdrowia, a czwarty – pozbawienia podopiecznego wolności przez umieszczenie go w domu opieki społecznej.

Sprawy dołączone do gdańskiego śledztwa dotyczą zdarzeń, które miały miejsce w szpitalu w latach 2009-2010. Wcześniej badała je prokuratura w Starogardzie Gdańskim, jednak umorzyła postępowania lub odmówiła ich wszczęcia. O ponownym zbadaniu tych spraw postanowiono po kontroli akt, którą w końcu ub.r. zarządziła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

W wyniku tej samej kontroli Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poleciła śledczym w Starogardzie ponownie zbadać dwie inne sprawy związane ze szpitalem, a zakończone wcześniej umorzeniem lub odmową wszczęcia.

Na oddziale psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich starogardzkiej placówki, wobec pacjentów stosowana była przemoc fizyczna i psychiczna – byli kopani, szarpani, stosowano wobec nich szantaż, poniżano i ośmieszano. Ujawniły to kontrole przeprowadzone w szpitalu, m.in. przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii, Rzecznika Praw Dziecka oraz dyrekcję placówki.

W efekcie kontroli zarząd województwa pomorskiego odwołał Michała Rudnika ze stanowiska dyrektora Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Pracę stracił też ordynator oraz trzech innych pracowników personelu z oddziału, w którym dochodziło do nadużyć.

Oddział psychiatrii sądowej dla nieletnich w szpitalu w Starogardzie Gdańskim powstał około dwóch lat temu. Przebywa tam, na mocy postanowienia sądu, do 24 pacjentów – dziewcząt i chłopców w wieku od 13 do 18 lat. Są to pacjenci z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum