Stany Zjednoczone za zniesieniem ochrony patentowej szczepionek przeciw Covid-19

Autor: oprac. MS • Źródło: CNBC, Rynek Zdrowia06 maja 2021 13:57

Administracja Bidena ogłosiła w środę, że popiera rezygnację z ochrony własności intelektualnej dla szczepionek Covid-19. Za decyzją przemawia globalny kryzys zdrowotny.

Stany Zjednoczone za zniesieniem ochrony patentowej szczepionek przeciw Covid-19
Biały Dom opowiedział się za rezygnację z ochrony patentowej dla szczepionek Covid-19, FOT. Wikimedia Commons
  • Administracja Bidena zapowiedziała, że poprze WHO w sprawie rezygnacji z ochrony własności intelektualnej szczepionek Covid-19
  • Zdaniem Białego Domu zwolnienie z ochrony patentowej mogłoby usunąć przeszkody utrudniające zwiększenie produkcji szczepionek w krajach rozwijających się
  • WHO nie kryje zadowolenia z decyzji Stanów Zjednoczonych
  • Krytycznie o decyzji prezydenta USA wypowiada się branża farmaceutyczna. Padają ostrzeżenia, że wraz z nimi spadnie motywacja firm do innowacyjnych działań

Administracja Bidena ogłosiła w środę, że popiera rezygnację z ochrony własności intelektualnej szczepionek Covid-19, ponieważ kraje o niższym statusie ekonomicznym zabiegają o umożliwienie produkcji szczepionek ratujących życie.

„To globalny kryzys zdrowotny, a nadzwyczajne okoliczności pandemii COVID-19 wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków. Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w służbie zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tych zabezpieczeń w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19 ” -  napisała w oświadczeniu przedstawicielka Stanów Zjednoczonych ds. handlu, Katherine Tai.

„Ponieważ dostawy szczepionek dla Amerykanów są zabezpieczone, administracja będzie nadal zwiększać wysiłki - współpracując z sektorem prywatnym i wszystkimi możliwymi partnerami - w celu rozszerzenia produkcji i dystrybucji szczepionek. Będzie również pracować nad zwiększeniem ilości surowców potrzebnych do produkcji szczepionki”- dodano w oświadczeniu.

WHO chwali decyzję administracji Bidena, branża - neguje

Decyzja ta spotkała się z przychylną reakcją dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia - Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa. 

Niestety, branża farmaceutyczna nie była już zachwycona stanowiskiem Białego Domu. Zdecydowany sprzeciw wobec poparcia administracji Bidena dla zniesienia ochrony własności intelektualnej wyraziła Organizacja Pharmaceutical Research and Manufacturers of America. Jej członkami są m.in. producenci szczepionek przeciwko Covid-19: AstraZeneca, Pfizer i Johnson&Johnson.

- W środku śmiertelnej pandemii administracja Biden podjęła bezprecedensowy krok, który osłabi naszą globalną reakcję na pandemię. Decyzja ta spowoduje zamieszanie między partnerami publicznymi i prywatnymi, jeszcze bardziej osłabi już napięte łańcuchy dostaw i będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się podrabianych szczepionek - zaznaczył, cytowany przez CNBC, Stephen J. Ubi, prezes i dyrektor generalny grupy.

Decyzja Bidena to odpowiedź na apel WHO

W tym tygodniu Przywódcy Światowej Organizacji Handlu wezwali państwa członkowskie do szybkiego ustalenia szczegółów porozumienia, które tymczasowo złagodzi przepisy chroniące własność intelektualną szczepionek na koronawirusa.

Zwolnienie mogłoby usunąć przeszkody w zwiększaniu produkcji szczepionek w krajach rozwijających się. Za takim rozwiązaniem optują Republika Południowej Afryki i Indie.

Prezydent Joe Biden potwierdził w środę, że Biały Dom poprze propozycję Światowej Organizacji Handlu zmierzającą do zrzeczenia się praw własności intelektualnej.

Posunięcie administracji Bidena następuje w czasie, kiedy zakażenia koronawirusem osiągają najwyższy poziom w krajach trzeciego świata, które walcząc o zdobycie lub dystrybucję szczepionek, podkreślają różnicę w dostępie do szczepień w porównaniu z innymi krajami, takimi jak: USA, Kanada czy Wielka Brytania.

Rosnąca fala zakażeń w Indiach sprzyja mutacji koronawirusa

W ostatnich tygodniach Indie zmagały się z olbrzymim wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem. W weekend dochodziło tam do 400 000 nowych przypadków dziennie.

Zgodnie z danymi zebranymi przez Johns Hopkins University liczba zakażeń Covid-19 przekroczyła w Indiach  20 mln. Skok zachorowań mógł zostać wywołany przez wysoce zaraźliwy wariant Covid, znany jako B.1.617, który po raz pierwszy został zidentyfikowany właśnie w Indiach.

Od tego czasu wspomniany wariant został zidentyfikowany w innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych.

W kwietniu premier Indii Narendra Modi rozmawiał z Bidenem o zniesieniu ochrony patentowej szczepionek przeciwko koronawirusowi. Decyzja ta  zapewniłoby rządom ubogich krajów szybszy i tańszy dostęp do ratujących życie szczepionek.

W zeszłym tygodniu administracja Bidena ogłosiła, że natychmiast udostępni surowce potrzebne do produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi w Indiach .

Decyzja Białego domu ograniczy motywację do innowacyjnych działań 

Krytycy decyzji Bidena argumentują, że patenty na szczepionki i inne środki ochrony nie są główną przeszkodą w produkcji większej liczby szczepionek dla krajów, które ich najbardziej potrzebują. Niektórzy sugerują również, że takie porozumienia mogą zaszkodzić motywacji przedsiębiorstw do innowacji.

- Jest to ogromny błąd administracji Biden, który nie zrobił nic, aby zwiększyć dystrybucję szczepionek. Zamiast tego zamierza poprzeć zdolność Chin do skorzystania z amerykańskich innowacji w celu realizacji celów dyplomatycznych w dziedzinie szczepionek - powiedział Clete Willems, były prawnik w Biurze Przedstawiciela Handlowego USA. 

W jego ocenie dużo lepszym rozwiązaniem, bardziej zgodnym z deklarowanymi celami administracji, dotyczącymi poprawy konkurencyjności Stanów Zjednoczonych i utrzymania miejsc pracy w Ameryce, byłaby zwiększona produkcja i eksport szczepionek ze Stanów Zjednoczonych. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum