Stany Zjednoczone: przemoc można leczyć jak chorobę zakaźną?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2009 12:11

Dzięki programowi CeaseFire, który traktuje przemoc jak chorobę zakaźną i podejmuje podobne działania profilaktyczne, udało się zmniejszyć liczbę strzelanin i zabójstw - informuje New Scientist.

Program wprowadzony w roku 1999 w niebezpiecznych dzielnicach Chicago i Baltimore zmniejszył częstość incydentów z użyciem broni palnej i zabójstw o 41 do 73 procent, a zabójstw w odwecie o 100 procent. Jego twórcy zapewniają, że może być skuteczny wszędzie.

Zasadnicze znaczenie ma zmiana norm społecznych, tak, aby przemoc była postrzegana jako "nie cool" zarówno przez potencjalnych sprawców, jak i społeczność, z której się wywodzą.

Traktując przemoc jak zakaźną chorobę, autorzy programu wykorzystują pracujących na ulicy "przerywaczy przemocy", których zadaniem jest zapobieganie groźnym incydentom. Zostają nimi "nawróceni" sprawcy strzelanin, a zatem osoby wiarygodne. Jednocześnie w szkołach i we współpracy z kościołami prowadzone są szkolenia dla młodzieży.

Kierujący programem Gary Slutkin ocenia, że jego powszechne wprowadzenie w USA przyniosłoby materialne oszczędności sięgające 150-200 miliardów dolarów rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum