Stanowiska NRL m.in. ws. programu specjalizacji w pediatrii oraz projektu ustawy o zawodzie farmaceuty

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 13:24

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło 9 sierpnia stanowiska ws. zmiany programu specjalizacji w dziedzinie pediatrii, ws. projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ws. projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, a także dot. projektu rozporządzenia ws. kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Stanowiska NRL m.in. ws. programu specjalizacji w pediatrii oraz projektu ustawy o zawodzie farmaceuty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NRL wskazała między innymi, że zmiany programów specjalizacji wprowadzają chaos i w istotny sposób utrudniają lekarzom zakończenie szkolenia specjalizacyjnego, a skutkiem wprowadzania kolejnych dodatkowych kursów do programów specjalizacji jest często, tak jak w przypadku wprowadzenia kursu z opieki paliatywnej do modułu podstawowego w dziedzinie pediatrii, zmniejszenie liczby dni przeznaczonych na samokształcenie.

Prezydium NRL zaapelowało o wycofanie aktualizacji programu specjalizacji i przywrócenie poprzedniej jego wersji wraz z umieszczeniem informacji na stronie www.cmkp.edu.pl dla lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pediatrii, dotyczącej wymogów, które muszą spełnić, aby program ten zrealizować.

Jeśli chodzi o projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych NRL jest zadania, że potrzebne jest wprowadzenie zapisów, które umożliwią stwierdzanie ciąży oraz wystawianie recept na bezpłatne leki dla kobiet w okresie ciąży wszystkim lekarzom posiadającym specjalizacje w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub perinatologii a także lekarzom w trakcie specjalizacji w tych dziedzinach. Przewidziane w projekcie ustawy ograniczenie kręgu lekarzy uprawnionych do wystawienia recept na bezpłatne leki tylko do lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego, zdaniem NRL, nie znajduje uzasadnienia.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraziło także poparcie dla idei powstania ustawy o zawodzie farmaceuty. Zdaniem samorządu lekarskiego zapisy ustawy powinny w konsekwencji prowadzić do ograniczenia w kraju narastającego spożycia leków, również nierecepturowych oraz suplementów diety, z uwagi przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjentów. Jednocześnie Prezydium stanęło na stanowisku, że zapisy zawarte w proponowanym projekcie są bardzo ogólne, często nieprecyzyjne i nasuwające wiele wątpliwości.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze