Sprzedawali "darmowe" produkty lecznicze. UOKiK nałożył karę w wysokości 4 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2019 11:43

Prezes UOKiK nałożył prawie 4 mln zł kary na firmę Exito z Opalenicy (Wielkopolska) za oszukiwanie seniorów podczas sprzedaży na organizowanych pokazach m.in. mat leczniczych, urządzeń do masażu i oczyszczaczy powietrza - podał w poniedziałek (5 sierpnia) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprzedawali "darmowe" produkty lecznicze. UOKiK nałożył karę w wysokości 4 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firma kieruje ofertę w dużej mierze do seniorów, których jej pracownicy zapraszają na pokaz, wabiąc obietnicą prezentu dla każdej osoby, która weźmie w nim udział.

Jak zaznaczył prezes urzędu Marek Niechciał, w rzeczywistości upominki nie istnieją, a wylosowana "nagroda" tak naprawdę jest płatna - pracownicy przedstawiają umowę jej zakupu. - Ponadto, firma twierdziła, że konsument może zaoszczędzić nawet kilkanaście tys. zł, tymczasem koszt zestawów jest sztucznie zawyżany, a ceny sprzed promocji nigdy nie istniały. Tymi wszystkimi zabiegami Exito namawiało konsumentów do tego, żeby kupowali kosztowne produkty - wyjaśnił.

UOKiK wskazał, że firma Exito uniemożliwiała konsumentom odstąpienie od umowy. Według urzędu firma twierdziła, że konsumenci nie mogą zrezygnować z zakupów, ponieważ kupili produkty z promocji lub wyroby medyczne. - Jest to niezgodne z prawem - każda osoba, która zawiera umowę na prezentacji, może odstąpić od zakupu w ciągu 14 dni - podkreślił szef UOKiK. Dodał, że za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na firmę Exito z Opalenicy karę w wysokości 3 mln 936 tys. 270 zł.

Jak zaznaczył Niechciał, celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. - Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę - wskazał. Podkreślił, że jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. - Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców - stwierdził.

UOKiK zaznaczył, że firma musi zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk ze względu na nałożony na nią rygor natychmiastowej wykonalności, a klienci otrzymają od Exito listy z informacją o decyzji.

Postępowanie przeciwko Exito UOKiK wszczął w maju 2019 r. Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ Exito może odwołać się do sądu. Ma na to 30 dni od odbioru decyzji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze