×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sprawozdania z prac komisji nad rządowym pakietem zdrowotnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia02 marca 2011 19:44

W czwartek (3 marca) sejmowa Komisja Zdrowia ma zająć się sprawozdaniami z prac nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych; regulowana w nich jest m.in. kwestia przekształcenia szpitali, a także wprowadzane urzędowe ceny leków refundowanych.

Sprawozdania z prac komisji nad rządowym pakietem zdrowotnym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi o projekty ustaw: o działalności leczniczej, o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz nowelę ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Komisja Zdrowia ma rozpocząć posiedzenie o godz. 14 – poinformował jej przewodniczący Bolesław Piecha (PiS). Zaznaczył, że wszystkie sprawozdania zostaną przyjęte, jeśli zostaną do czwartku przygotowane. Po przyjęciu projektów, zostaną one skierowane do drugiego czytania w Sejmie.

W środę (2 marca) Komisja Zdrowia zakończyła prace nad projektem ustawy refundacyjnej, która zakłada wprowadzenie urzędowych cen i marż leków finansowanych przez NFZ. Oznacza to, że ceny nie będą mogły być wyższe ani niższe od tych, które zostaną ustalone przez producentów w wyniku negocjacji z Ministerstwem Zdrowia. We wtorek Piecha zapowiedział, że w związku z wątpliwościami dotyczącymi konstytucyjności przepisów projektu, wystąpi do marszałka Sejmu o skierowanie go do Komisji ustawodawczej. Chodzi m.in. o kwestie wolności gospodarczej, podział ryzyka przy przekroczeniu budżetu NFZ na refundację.

Podczas prac zaproponowano poprawkę zmieniającą sposób naliczania marż detalicznych od cen hurtowych leków – marże miałyby być wyższe. Zaproponowano także poprawki doprecyzowujące i redakcyjne.

Projekt przewiduje, że stałą cenę leku refundowanego MZ będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża hurtowa – w wysokości 5 proc. (obecnie wynosi 8,91 proc.). Zgodnie z projektem ustawy na refundację leków będzie mogło być przeznaczane nie więcej niż 17 proc. z wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne. Bezpłatne będą leki mające udowodnioną skuteczność w leczeniu nowotworu złośliwego, choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego, choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemicznym oraz leki z programów terapeutycznych i chemioterapii.

W projekcie wprowadza się obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych. Zgodnie z nowymi przepisami, firmy farmaceutyczne miałyby zwracać część swojego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych w przypadku przekroczenia budżetu na refundację. Wprowadzona ma zostać także opłata w wysokości 3 proc. od obrotu lekami refundowanymi.

Projekt ustawy o działalności leczniczej dotyczy funkcjonowania szpitali, nie zakłada on obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową).

Nowela ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone błędy medyczne, bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej.

Natomiast w projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. Zgodnie z rekomendowanymi przez komisję rozwiązaniami studenci medycyny mieliby kończyć studia Lekarskim Egzaminem Końcowym (LEK), studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEK); miałyby one formę testu, a po jego zdaniu studenci uzyskiwaliby prawo do wykonywania zawodu.

Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia zakłada możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej.

Piecha wystąpił do marszałka Sejmu o skierowanie tego projektu do komisji ustawodawczej. Chodzi o różnicę zdań między Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych i Ministerstwem Zdrowia dot. bezpieczeństwa danych osobowych pacjentów po wejściu w życie proponowanych rozwiązań.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze