Sprawa prof. Gapika: kolejne pacjentki zgłaszają molestowanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2010 18:54

Dwie kolejne osoby poszkodowane w sprawie molestowania kobiet przez poznańskiego seksuologa zgłosiły się do prokuratury.

Terapia czy...?

Poznańska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie doprowadzenia pięciu kobiet do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Początkowo do prokuratury zgłosiły się trzy kobiety. Przed świętami prokuratura rozpoczęła przesłuchania dwóch kolejnych. Za tego typu przestępstwo grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Poszkodowane miały paść ofiarą poznańskiego psychologa – seksuologa, prof. Lechosława Gapika. Miał je molestować w trakcie wizyt terapeutycznych. Poszkodowane złożyły wyjaśnienia i wnioski o ściganie terapeuty.

Informację o praktykach stosowanych przez profesora ujawniła pod koniec marca telewizja TVN. Według pacjentek wypowiadających się w reportażu, seksuolog miał je molestować w czasie wizyt terapeutycznych; miał wprowadzać pacjentki w stan hipnozy i dotykać miejsc intymnych.

Po nagłośnieniu sprawy zarządy Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego (PTS) i Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej skrytykowały metody terapii prof. Gapika.

Zarząd Główny PTS zdecydował też o zawieszeniu psychologa w prawach członka i superwizora tego Towarzystwa oraz o zawieszeniu ważności certyfikatu seksuologa klinicznego. Profesor Lechosław Gapik został też zawieszony w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego przez rektora poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W przesłanym mediom oświadczeniu profesor nazwał audycję telewizyjną prowokacją, w której przedstawiono jego „działalność kliniczną w sposób wysoce tendencyjny i nieprawdziwy“.

W oświadczeniu tym zaznaczył, że nie stosuje hipnozy w leczeniu od 10 lat; swoją obecnie stosowaną metodę nazwał „specyficzną, autorską formą terapii behawioralnej, opracowaną przez siebie na podstawie posiadanej wiedzy teoretycznej i wieloletniego doświadczenia klinicznego“.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum