Spór prawny: czy wicemarszałek województwa może pracować w szpitalu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 08:20

Marek Hok jest jednocześnie pracownikiem i zwierzchnikiem Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Szefowa klubu PiS w sejmiku Małgorzata Jacyna-Witt oczekuje, że wicemarszałek zrezygnuje z etatu w szpitalu.

Marek Hok jest pełnoetatowym członkiem zarządu województwa zachodnioopomorskiego, którego siedzibą jest Szczecin. Aby nie stracić praktyki lekarskiej, przyjmuje w Poradni Andrologii i Leczenia Niepłodności Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Pracuje tam we wtorki od godz. 10 do 13 oraz w poniedziałki i środy od 17 do 18 - donosi Gazeta Wyborcza.

O pracy Hoka w szpitalu podczas, gdy powinien być w urzędzie napisała na swoim blogu Małgorzata Jacyna-Witt, szefowa klubu PiS w sejmiku.

- Oczekuję, że wicemarszałek się opamięta i zrezygnuje z pracy w szpitalu - mówi Jacyna-Witt.

Wicemarszałek twierdzi, że pracować może, bo w urzędzie nie ma ustalonych sztywnych godzin pracy:

- Mogę pracować w szpitalu, bo nie mam sztywnych godzin pracy w urzędzie. Jako wicemarszałek pracuję siedem dni w tygodniu.

Marszałek województwa Władysław Husejko uważa, że praktyka lekarska Hoka jest niekłopotliwa dla urzędu i zarządu. Kłopot w tym, że szpital, w którym pracuje Hok, podlega mu jako odpowiedzialnemu w zarządzie województwa za służbę zdrowa - zaznacz Gazeta Wyborcza.

Prawnicy z sejmowego Biura Analiz uważają, że to wbrew prawu, bo członek zarządu województwa może narazić się na podejrzenie o stronniczość czy interesowność, głosując za konkretnym rozwiązaniem dotyczącym szpitala, w którym jest jednocześnie zatrudniony jako lekarz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum