Spór o szpital w Blachowni: likwidacja nieważna i... co dalej?

Autor: Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia • • 14 października 2010 06:20

Wiosną 2009 roku radni powiatu częstochowskiego zlikwidowali SPZOZ Szpital im. R. Weigla w Blachowni. Załogę i lecznicę przejęła prywatna firma. Tymczasem 6 października br. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stwierdzający nieważność uchwały o likwidacji.

Spór o szpital w Blachowni: likwidacja nieważna i... co dalej?

Skargę kasacyjną wniosła do NSA częstochowska "Solidarność": jej zdaniem wydzierżawiając szpital prywatnej firmie powiat stracił nad nim kontrolę.

12 października zaniepokojony wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego wicestarosta częstochowski, Janusz Krakowian, spotkał się z wojewodą śląskim. Zdaniem obu sprawa jest poważna, bo orzeczenie NSA może wpłynąć na proces przekształceń placówek ochrony zdrowia w całej Polsce.

– Został nam Trybunał Konstytucyjny i Strasburg – zaznacza Janusz Krakowian wskazując, że droga prawna nie jest jeszcze zamknięta...

Nie ma kontroli, nie ma wyboru
– Wydzierżawiając szpital prywatnej firmie powiat automatycznie przestał go kontrolować – wyjaśnia Mirosław Kowalik, przewodniczący częstochowskiego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. – Nie byłoby problemu, gdyby powiat był organem założycielskim większej liczby szpitali. Wówczas pacjenci mieliby do wyboru placówkę publiczną lub niepubliczną. Ale w tej sytuacji zostali wyboru pozbawieni – dodaje Kowalik.

Związkowcy nie mają wątpliwości: jeśli samorząd likwiduje swoją jedyną publiczną placówkę ochrony zdrowia, jest to równoznaczne z pozbawieniem mieszkańców dostępu do opieki medycznej finansowanej z środków publicznych.

– Szpital leczył przecież pacjentów w ramach kontraktu z NFZ – broni decyzji o przekształceniu placówki Janusz Krakowian.

Szpital im. R. Weigla w Blachowni przejęła prywatna firma medyczna należąca do Cezarego Skrzypczyńskiego. Zobowiązała się go prowadzić jako podmiot niepubliczny, płacić co miesiąc starostwu 120 tys. zł czynszu i w ciągu pięciu lat zainwestować w lecznicę 21 mln zł. Jednakże czynsz przez trzy lata będzie o połowę niższy. W zamian z to w tym okresie pracodawca gwarantuje zatrudnienie wszystkim pracownikom.

Konsultacji też nie było...
„Solidarność” podnosi także w skardze do NSA argument, że po poprawkach, które do uchwały likwidacyjnej rady powiatu częstochowskiego wprowadzili prawnicy wojewody śląskiego, nie była ona po raz wtóry konsultowana ze związkami zawodowymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum