Spór między europarlamentem a krajami UE o papierosy elektroniczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2013 16:37


Ocenił, iż jest ryzyko, że w razie impasu negocjacji w tym punkcie artykuł o papierosach elektronicznych zostanie usunięty z dyrektywy tytoniowej, co zaowocowałoby brakiem unijnych regulacji tego "eksplodującego" rynku. - Dla wielu krajów członkowskich byłby to najgorszy możliwy wynik - powiedział. 

Dyrektywa tytoniowa w zamyśle Komisji Europejskiej miała zakazać sprzedaży w UE papierosów typu slim oraz papierosów smakowych, m.in. mentoli, aby zniechęcić zwłaszcza młodych Europejczyków do palenia. Jednak wycofania z rynku slimów nie chcą ani PE ani kraje członkowskie. W październiku Parlament Europejski opowiedział się za wprowadzeniem w UE zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, ale dopiero za 8 lat. Pozostałe aromaty mogą być zakazane już w 2016 r. 

Ponadto papierosy elektroniczne miały być - w zamyśle KE - traktowane jako produkty medyczne, rejestrowane i sprzedawane głównie w aptekach. Podobnych restrykcji domagają się ministrowie; nie popierają ich europosłowie. E-papierosy powinny być regulowane, ale nie powinny być objęte takimi samymi zasadami, jak produkty medyczne, chyba że są prezentowane, jako posiadające właściwości "prewencyjne" - przekonuje PE.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum