Spis lekarzy korzystających z klauzuli sumienia: jawny czy utajniony?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 października 2011 11:02

- Listy lekarzy podpisujących klauzulę powinny być jawne - twierdzi Wanda Nowicka, przyszła posłanka z Ruchu Palikota.

Spis lekarzy korzystających z klauzuli sumienia: jawny czy utajniony?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Nie, to są sprawy chronione prawem - przekonuje Bolesław Piecha z PiS. - Jest prosty sposób: szef palcówki musi tak zorganizować pracę, by listy nie były potrzebne - przekonuje ginekolog Grzegorz Południewski.

Posłanka Ruchu Palikota i szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Wanda Nowicka, na antenie Radia TOKFM broniła pomysłu wprowadzenia spisu lekarzy, którzy przy wypisywaniu recpt na antykoncepcję, korzystają z klauzuli sumienia. 

- W Polsce mamy nierówne prawo - tłumaczy. - Po jednej stronie jest bezwarunkowe prawo lekarza do respektowania swego światopoglądu, a z drugiej strony mamy pacjentki, które mają prawo do świadczeń jako obywatelki i jako osoby ubezpieczone.

Według Wandy Nowickiej, w konflikcie tych dwóch praw pacjentka musi ustępować, bo światopogląd lekarza jest ważniejszy od tego, czy ona dostanie środki antykoncepcyjne, czy badania prenatalne. Rozwiązaniem tej kwestii - zdaniem Nowickiej - miałyby być listy lekarzy korzystających z klauzuli sumienia. Posłanka proponuje, by takie listy umieszczać w internecie.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum