Specustawa covidowa wprowadza zmiany w okresowych badaniach pracowników

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 14:17

Z ostatniej nowelizacji specustawy covidowej (o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19), która trafiła do Senatu, wynika, że zaległe okresowe badania lekarskie pracowników będzie można zrealizować w ciągu 180 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Specustawa covidowa wprowadza zmiany w okresowych badaniach pracowników
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na czas epidemii zawieszono obowiązek kierowania i wykonywania okresowych badań lekarskich pracowników. Zgodnie z art. 12a specustawy, takie „zaległe” badania trzeba zrealizować w ciągu 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Po zmianach termin ten ma zostać wydłużony do 180 dni. Wydłużenie terminów dotyczy też badań kierowców i maszynistów (oraz szkolenia okresowego tych pierwszych).

- Apelowaliśmy o taką modyfikację, aby uniknąć kumulacji badań po okresie epidemii. (...) 60 dni na zaktualizowanie wszystkich zaświadczeń lekarskich to zbyt krótki czas - mówi cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Z tych powodów - zdaniem ekspertów - nie można wykluczyć, że omawiany termin w przyszłości zostanie jeszcze bardziej wydłużony (np. do 270 dni). 

Specustawa zmienia także zasady dotyczące badań wstępnych i kontrolnych. W okresie epidemii może je przeprowadzać lekarz o innej specjalności niż medycyna pracy (w razie braku dostępności tego ostatniego). Wydane przez niego orzeczenie straci jednak moc po 30 dniach od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Po zmianach termin ten zostanie wydłużony do 180 dni.

Nowelizacja przewiduje też nowe ułatwienia dla pracodawców i zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych. Jeśli pracownik biurowy będzie chciał np. zmienić pracę i będzie posiadał ważne orzeczenie lekarskie, nowa firma nie skieruje na wstępne badania, o ile w nowym miejscu ma wykonywać podobne obowiązki.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum