Sondaż: in vitro przede wszytkim dla małżeństw

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2009 13:32

Według badania, zdecydowana większość Polaków (77 proc.) akceptuje stosowanie zapłodnienia in vitro w przypadku małżeństw niemogących mieć dzieci. Przeciwnego zdania jest 17 proc. badanych. Wyniki sondażu wskazują ponadto, że Polacy opowiadają się przynajmniej za częściową refundacją in vitro.

Ponad połowa (53 proc.) uważa, że możliwość skorzystania z zapłodnienia pozaustrojowego powinni mieć także kobieta i mężczyzna żyjący w stałym związku, ale niebędący małżeństwem. Przeciw dostępności tej metody dla par pozostających w związkach nieformalnych jest 39 proc. ankietowanych.

Najwięcej wątpliwości budzi stosowanie metody zapłodnienia in vitro przez kobiety niemające męża ani stałego partnera. Połowa badanych (51 proc.) jest temu przeciwna. Jednocześnie 39 proc. badanych dopuszczają korzystanie z tej techniki przez kobiety bez męża czy stałego partnera.

Przeważająca grupa respondentów (52 proc.) dopuszcza tworzenie nadliczbowych zarodków w celu zwiększenia szans na doprowadzenie do ciąży. Przeciw tworzeniu dodatkowych zarodków jest blisko co trzeci ankietowany (31 proc.).

W opinii społecznej zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego powinny być przynajmniej częściowo refundowane. Więcej niż co trzecia osoba (36 proc.) opowiada się za całkowitym zniesieniem opłat, a dwie piąte (41 proc.) proponuje częściową odpłatność. Co siódmy respondent (14 proc.) jest za tym, żeby koszty zabiegów w całości pokrywali sami zainteresowani.

Badanie Aktualne problemy i wydarzenia przeprowadzono w dniach 5-11 lutego 2009 roku na reprezentatywnej próbie losowej (1048) dorosłych mieszkańców Polski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum