×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Solidarność zaskarżyła do TK rozporządzenie ws. podwyżek dla pielęgniarek

Autor: solidarnosc.org.pl/Rynek Zdrowia26 października 2015 11:34

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą, konwencjami MOP oraz ustawą o związkach zawodowych rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Solidarność zaskarżyła do TK rozporządzenie ws. podwyżek dla pielęgniarek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jednym z pierwszych punktów obradującej komisji w Płocku było przyjęcie wniosku o złożenie skargi do TK "o zbadanie zgodności § 2 ust. 4 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz § 2 ust. 4 pkt 1, § 3 i § 4 ust. 7 i 8 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Konstytucją, Konwencją MOP nr 87 oraz ustawą o związkach zawodowych". 

Skarga dotyczy zakresu w jakim Konstytucja, wspomniana konwencja i ustawa "przyznają prawo do zawarcia porozumienia dotyczącego sposobu podziału miesięcznie środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne jedynie przedstawicielom związków zawodowych pielęgniarek i położnych, zrzeszających wyłącznie pielęgniarki i położne".

Wniosek przyjęto jednogłośnie.

Członkowie KK przyjęli również stanowisko, w którym sprzeciwiają się ostatnim decyzjom Ministra Zdrowia, gwarantującym wzrost wynagrodzenia tylko dla jednej grupy zawodowej. 

„Solidarność” domaga się wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników zatrudnionych w opiece zdrowotnej zapewnionego w trwałych rozwiązaniach systemowych, zerwania z plagą umów śmieciowych oraz zaprzestania wymuszania na pracownikach zawierania umów cywilnoprawnych bądź samozatrudnienia, systematycznego zwiększania nakładów finansowych na opiekę zdrowotną ze środków publicznych oraz zaprzestania dalszej komercjalizacji i prywatyzacji sektora ochrony zdrowia".

 Więcej: www.solidarnosc.org.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum