Solaria przestrzegają zasad ustawy

Autor: KL,RMF FM/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 13:32

Od marca 2018 r. obowiązuje tzw. ustawa solaryjna wprowadzająca między innymi zakaz korzystania z łóżek do opalania przez osoby nieletnie. GIS skontrolował czy osoby świadczące takie usługi przestrzegają zasad prawa i tylko w 12 przypadkach stwierdził, że tak nie jest.

Solaria przestrzegają zasad ustawy
Badania dowodzą, że nadmierne wystawianie się na promieniowanie ultrafioletowe (UV) światła słonecznego ma wpływ na powstawanie raka skóry. Fot. archiwum

Jak informuje RMF FM wygląda na to, że ustawa dała wymierne efekty. Skontrolowano trzy czwarte solariów, a 12 kar to znikomy procent.  Dzieci nie korzystają z solariów, a do tego w punktach z łóżkami do opalania pojawiły się ostrzeżenia o szkodliwym promieniowaniu.

Wprowadzenie ustawy było odpowiedzią na apel lekarzy, którzy alarmowali, że obserwują gwałtowny wzrost zachorowań na czerniaka złośliwego, głównie wśród osób młodych. Zdaniem onkologów za te przypadki w dużym procencie odpowiadały solaria. Dlatego nalegali by decydenci wprowadzili zakaz korzystania z nich dla dzieci i młodzieży. Ostatecznie zyskali wsparcie samego prezydenta, który wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

Specjaliści popierali swoje stanowisko badaniami dowodzącymi, że nadmierne wystawianie się na promieniowanie ultrafioletowe (UV) światła słonecznego ma wpływ na powstawanie raka skóry. To ryzyko jest szczególne u ludzi młodych i znacznie rośnie, gdy opalają się w solarium. Tam dawka przyjętego promieniowania UV okazuje się być nawet kilkunastokrotnie wyższa niż np. na plaży nad Morzem Śródziemnym.

Ustawa wprowadziła zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium praktykowane ma być żądanie okazania dokumentu potwierdzającego wiek.

Regulacja wprowadza obowiązek zamieszczania w miejscach gdzie są solaria informacji o ryzyku związanym z korzystania z nich oraz całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów.

Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium dokonują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inne organy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum