Solaria przestrzegają zasad ustawy

Autor: KL,RMF FM/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 13:32

Od marca 2018 r. obowiązuje tzw. ustawa solaryjna wprowadzająca między innymi zakaz korzystania z łóżek do opalania przez osoby nieletnie. GIS skontrolował czy osoby świadczące takie usługi przestrzegają zasad prawa i tylko w 12 przypadkach stwierdził, że tak nie jest.

Solaria przestrzegają zasad ustawy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje RMF FM wygląda na to, że ustawa dała wymierne efekty. Skontrolowano trzy czwarte solariów, a 12 kar to znikomy procent.  Dzieci nie korzystają z solariów, a do tego w punktach z łóżkami do opalania pojawiły się ostrzeżenia o szkodliwym promieniowaniu.

Wprowadzenie ustawy było odpowiedzią na apel lekarzy, którzy alarmowali, że obserwują gwałtowny wzrost zachorowań na czerniaka złośliwego, głównie wśród osób młodych. Zdaniem onkologów za te przypadki w dużym procencie odpowiadały solaria. Dlatego nalegali by decydenci wprowadzili zakaz korzystania z nich dla dzieci i młodzieży. Ostatecznie zyskali wsparcie samego prezydenta, który wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

Specjaliści popierali swoje stanowisko badaniami dowodzącymi, że nadmierne wystawianie się na promieniowanie ultrafioletowe (UV) światła słonecznego ma wpływ na powstawanie raka skóry. To ryzyko jest szczególne u ludzi młodych i znacznie rośnie, gdy opalają się w solarium. Tam dawka przyjętego promieniowania UV okazuje się być nawet kilkunastokrotnie wyższa niż np. na plaży nad Morzem Śródziemnym.

Ustawa wprowadziła zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium praktykowane ma być żądanie okazania dokumentu potwierdzającego wiek.

Regulacja wprowadza obowiązek zamieszczania w miejscach gdzie są solaria informacji o ryzyku związanym z korzystania z nich oraz całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów.

Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium dokonują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inne organy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum