Śmierć w izbie przyjęć. NFZ skontroluje szpital w Sosnowcu

Autor: rmf24.pl,RZX/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2019 12:41

Narodowy Fundusz Zdrowia skontroluje sosnowiecki Szpital Miejski po śmierci 39-latka w izbie przyjęć. Mężczyzna z siną i spuchniętą nogą czekał na pomoc 9 godzin.

Śmierć w izbie przyjęć. NFZ skontroluje szpital w Sosnowcu
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Fundusz zdrowia sprawdza, jak zorganizowana była praca lekarzy i pielęgniarek w izbie przyjęć w dniu, w którym trafił tam 39-latek. Kontroli podlega także dokumentacja medyczna.

Czytaj: Sosnowiec: śmierć pacjenta w izbie przyjęć - prezes szpitala przeprasza rodzinę

Sprawa stała się głośna po tym, jak rodzina zmarłego nagłośniła ją w mediach społecznościowych. Jak relacjonowała na Facebooku szwagierka zmarłego Anna Siwecka, 39-letni Krzysztof miał opuchniętą i siną nogę od kolana w dół. Został skierowany do szpitala przy ul. Zegadłowicza w trybie pilnym przez lekarza rodzinnego, który uznał, że wszystko wskazuje na zator zagrażający życiu.

Jak zaznaczyła, mężczyzna dostał pomoc dopiero po godz. 19, czyli po około 9 godzinach czekania. Zmarł ok. 22. na izbie przyjęć w męczarniach - zaznacza. Był kilkakrotnie reanimowany. 

Czytaj: rmf24.pl

Także Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i kontroli.

Bartłomiej Chmielowiec prowadzi postępowanie wyjaśniające w zakresie naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych - poinformowało nas w piątek (22 marca) Biuro RPP. Rzecznik bada m.in. reakcje personelu medycznego w opisywanym przypadku, obowiązujące w szpitalu procedury, ich przestrzeganie i stopień zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa zdrowotnego. W niniejszej sprawie Rzecznik podjął współpracę z Prokuraturą Rejonową Sosnowiec-Południe.

- Takie sytuacje absolutnie nie powinny mieć miejsca - powiedział Rzecznik Praw Pacjenta. - Będziemy kompleksowo sprawdzać funkcjonowanie tego szpitala również w przeszłości. Pacjenci muszą być przede wszystkim bezpieczni - dodał Bartłomiej Chmielowiec.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum