Śmierć noworodka pod lupą prokuratury. Niedopełnienie obowiązków?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2017 15:19

Prokuratura bada sprawę śmierci noworodka w szpitalu w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie). Według lokalnych mediów, które powołują się na ojca dziecka, cesarskie cięcie wykonano za późno; rodzina zarzuca lekarzom niedopełnienie obowiązków.

Śmierć noworodka pod lupą prokuratury. Niedopełnienie obowiązków?
Fot. archiwum

- To jest bardzo wstępny etap sprawy - powiedział w czwartek (13 lipca) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, Daniel Prokopowicz.

Jak podał w czwartek na swojej stronie internetowej lokalny dziennik "Echo Dnia", dziecko zmarło w buskim szpitalu, po porodzie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Narzeczony ciężarnej opowiadał gazecie, że kobieta wcześniej przez tydzień przebywała na oddziale położniczo-ginekologicznym lecznicy, skarżąc się m. in. na opuchnięte nogi. W ostatni piątek została wypisana do domu z zaleceniem zgłaszania się co dwa dni na badania kontrolne. - Od niedzieli ruchy dziecka zaczęły być coraz mniej wyczuwalne, więc w poniedziałek narzeczoną przyjęto na oddział - mówił. Kobiecie wykonano cesarskie cięcie, jak twierdzi jej narzeczony, dopiero po ok. dwóch godzinach od stwierdzenia braku funkcji życiowych u dziecka. Po porodzie noworodek miał być reanimowany przez 50 minut, ale jego życia nie udało się uratować.

PAP nie uzyskała w czwartek komentarza od dyrektora buskiej lecznicy Grzegorza Lasaka. - Rodzice zgłosili tę sprawę do prokuratury, ale gdyby tak się nie stało, to sam szpital by to zrobił, tak wyglądają procedury. Jest to bardzo przykra sytuacja i z całego serca współczuje rodzicom. Nie chcę się wypowiadać na temat czyjejkolwiek winy, sprawa zostanie zbadana i dopiero wtedy oficjalnie dowiemy się, jaka była faktyczna przyczyna śmierci noworodka (…) - powiedział Lasak "Echu Dnia".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum