Służby mundurowe nie chcą nosicieli żółtaczki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2010 20:08

Helsińska Fundacja Praw Człowieka broni kobiety, której nie przyjęto do Straży Granicznej.

Straż Graniczna strzeże granicy, zdrowia jej funkcjonariuszy strzegą przepisy...

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem dotyczącym dyskryminacji polegającej na odmowie przyjmowania do służb mundurowych nosicieli i osób, które przeszły zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B.

Fundacja prosi rzecznika o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania zgodności z ustawą zasadniczą przepisów eliminujących ze służby tę kategorię osób. O skierowaniu wniosku do RPO poinformowano we wtorek (2 lutego) na stronach internetowych HFPC.

W ten sposób fundacja wsparła jedną z kandydatek do Straży Granicznej, której w lutym 2009 r. ostatecznie odmówiono przyjęcia do służby ze względu na stwierdzenie w jej krwi antygenu HBs, mimo że przeszła pełen proces rekrutacji.

„Wykrycie antygenu HBs jest dowodem przebytego zakażenia pacjenta wirusem zapalenia wątroby typu B. Jednak stwierdzenie jego obecności we krwi nie oznacza automatycznie, iż dana osoba jest nosicielem wirusa, ale jedynie to, że miała z nim kontakt” – napisała fundacja w komunikacie.

Jak wskazała fundacja, nosicielstwo tego antygenu nie jest, co do zasady, przeszkodą do wykonywania zawodu lekarza lub pielęgniarki. Według obecnych przepisów, wykrycie antygenu u kandydata do służby mundurowej powoduje jego automatyczną dyskwalifikację.

W listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny w podobnej sprawie orzekł, iż przepis, powodujący automatyczne wykluczenie ze służby w policji osoby, u której stwierdzono nosicielstwo HIV, jest niezgodny z konstytucją.

„Praca w policji może następować na różnych stanowiskach i w różnych rodzajach służb. Nosicielstwo wirusa HIV niewątpliwie należy uznać za niepożądane w przypadku służby patrolowo-interwencyjnej, (...) pozostaje jednak wiele stanowisk, dla których nie ma ono znaczenia, np. w administracji policyjnej, szkolnictwie, pionach analitycznych czy innych” – uzasadnił wówczas TK.

W ocenie Trybunału „minimalizacja ryzyka zakażenia wirusem HIV może być – przynajmniej w niektórych przypadkach – osiągnięta mniej drastycznymi środkami niż zwolnienie ze służby – a mianowicie przeniesieniem na inne stanowisko w policji”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum