Śledztwo ws. wyłudzeń z PFRON: trwa tłumaczenie 1,2 tys. dokumentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2017 12:10

W śledztwie dotyczącym wyłudzenia kilkunastu milionów złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i prania pieniędzy trwa tłumaczenie blisko 1,2 tys. dokumentów z Cypru - poinformował Włodzimierz Krzywicki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Śledztwo ws. wyłudzeń z PFRON: trwa tłumaczenie 1,2 tys. dokumentów
Proceder dotyczący wyłudzenia kilkunastu milionów złotych z PFRON polegał na wyłudzeniu środków na zatrudnienie osób niewidomych i słabowidzących. Fot. Archiwum

Paczka z dokumentami w języku greckim i angielskim dotarła bezpośrednio do Prokuratury Regionalnej z Ministerstwa Sprawiedliwości i Porządku Publicznego Republiki Cypru na początku lipca. Była to realizacja wystosowanej półtora roku temu przez krakowską prokuraturę prośby w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

Dokumenty od razu trafiły do tłumaczy. W związku z ich otrzymaniem śledztwo zostało przedłużone do 10 września. Pierwotnie śledztwo miało zakończyć się 10 lipca.

Na koniec sierpnia ustalono termin końcowego zaznajomienia podejrzanych z materiałem śledztwa. Z początkiem września będzie kierowany akt oskarżenia - poinformował prok. Krzywicki.

Jego zdaniem prokuratorzy otrzymali ważny dla śledztwa i obfity materiał. Nadesłane dokumenty dotyczą wątku prania brudnych pieniędzy. Według ustaleń śledczych proceder ten realizowany był przy wykorzystaniu cypryjskich spółek i instytucji bankowych.

Jak podawała prokuratura, proceder dotyczący wyłudzenia kilkunastu milionów złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i prania brudnych pieniędzy dotyczył lat 2012-2015 i polegał na wyłudzeniu środków na zatrudnienie osób niewidomych i słabowidzących. Podejrzanych jest w tej sprawie dziewięć osób.

Jednym z podejrzanych jest adwokat Marcin Dubieniecki (wyraził zgodę na podawanie nazwiska). Dubieniecki został zatrzymany 23 sierpnia 2015 r. razem z czterema innymi osobami. Usłyszał zarzuty: kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzenia 14,5 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i prania brudnych pieniędzy.

W październiku 2016 r. po 14 miesiącach przebywania w areszcie Dubieniecki został z niego zwolniony po wpłaceniu 3 mln zł poręczenia majątkowego (gotówka i zapis na hipotece nieruchomości). Zastosowano wobec niego także zakaz opuszczania kraju połączony z zaborem paszportu oraz dozór policyjny.

Takie same zarzuty jak Dubieniecki, tj. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzenia z PFRON i prania brudnych pieniędzy, usłyszał także Wiktor D. Kolejna podejrzana Katarzyna M. usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzeń i prania brudnych pieniędzy. Z kolei Grzegorz D. i Beata M.-W. są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia z PFRON. Zarzuty w tej sprawie usłyszały też kolejne osoby: Dorota G.-T. oraz Ewa D. i Marzena D.

Wszystkim podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratorzy na poczet przyszłych kar zabezpieczyli majątek podejrzanych o wartości niemal 14 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła od kwietnia 2013 r. Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Z uwagi na skomplikowany charakter w listopadzie 2014 r. zostało ono przekazane wydziałowi do zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej. Obecnie, po przekształceniach, prowadzi je Prokuratura Regionalna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum