Śledztwo ws. wyłudzania środków z PFRON przedłużone do 8 września

Autor: Aleksander Główczewski - PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2018 20:41

Prokuratura Krajowa zdecydowała o przedłużeniu do 8 września śledztwa w sprawie wyłudzenia przynajmniej 4,1 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - dowiedziała się PAP. W sprawie do tej pory postawiono zarzuty 75 osobom.

Prokuratura przewiduje dalsze rozszerzenie śledztwa w tej sprawie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Jacek Pawlak powiedział PAP, że wobec siedmiu z nich stosowane jest poręczenia majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Zarzuca się im uczynienie z przestępstwa stałego źródła dochodu. Pozostałe osoby odpowiadają z wolnej stopy. Prokuratura przewiduje dalsze rozszerzenie śledztwa w tej sprawie - zaznaczył prok. Pawlak.

Działania śledczych wobec prezesa jednej z poznańskich spółek - zakładu pracy chronionej - Kornela S., jej dyrektora i czwórki pracowników doprowadziły do zatrzymania ich na początku grudnia 2016 r, w akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Według agentów, grupa przestępcza wyłudzała pieniądze z PFRON od 2005 r. i uzyskała w ten sposób nielegalnie co najmniej kilkanaście mln zł.

Firma miała przedkładać w PFRON dokumenty dotyczące zatrudniania pracowników niepełnosprawnych, w sytuacji, gdy osoby te faktycznie takiej pracy nie świadczyły. Nielegalnie uzyskane pieniądze pochodziły z miesięcznych dofinansowań z PFRON do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Czynności CBA z udziałem funkcjonariuszy Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu prowadzone były pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wśród 75 obecnie podejrzanych występują nie tylko osoby kierujące firmami, które służyły do wyłudzania środków z PFRON, ale także pracownicy, którzy zawierali fikcyjne umowy o pracę, biorąc tym samym udział w oszukańczym procederze.

- Obecnie zakres śledztwa ulega poszerzeniu - badana jest działalność powiązanych z głównym podejrzanym Kornelem S. kolejnych podmiotów, co do których zachodzi podejrzenie, że za ich pośrednictwem wyłudzano środki z PFRON - zaznaczył prok. Pawlak.

Prezes spółki Kornel S. przebywał od grudnia 2016 do listopada 2017 r. w areszcie. Łącznie u podejrzanych zabezpieczono pieniądze i nieruchomości na kwotę ponad 680 tys. zł. Prok. Pawlak w rozmowie z PAP zaznaczył, że 4,1 mln zł, to kwota objęta aktualnie stawianymi zarzutami i nie można wykluczyć, że po poszerzeniu materiału dowodowego, ulegnie ona zwiększeniu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum