Śledztwo ws. śmierci Azjaty w szpitalu - potrzebne badania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2013 15:22

W śledztwie dotyczącym okoliczności śmierci Azjaty ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Podlaskim Oddziale SG zlecone zostały badania histopatologiczne - poinformował w czwartek (23 maja) szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Marek Winnicki.

Śledztwo ws. śmierci Azjaty w szpitalu - potrzebne badania

- Wstępne ustalenia z sekcji zwłok nie pozwalają na jednoznaczne podanie przyczyny zgonu, stąd potrzeba przeprowadzenia szczegółowych badań histopatologicznych - powiedział Winnicki. Dodał, że sekcja nie wykazała żadnych obrażeń zewnętrznych.

28-letni obywatel Bangladeszu (wcześniej podawano, że to prawdopodobnie Birmańczyk) zmarł w szpitalu w ub. piątek (17 maja) wieczorem, gdzie został przewieziony karetką z ośrodka dla cudzoziemców, bo zgłaszał złe samopoczucie i bóle w klatce piersiowej.

Cudzoziemiec trafił do szpitalnego oddziału ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. Stamtąd ok. godz. 22 Straż Graniczna otrzymała informację, że musi on zostać w szpitalu. Jak informowała PAP w poniedziałek (20 maja) rzeczniczka POSG Anna Wójcik, o godz. 23.40 lekarz dyżurna SOR zgłosiła zatrzymanie pracy serca podczas zabiegu koronografii. - Przyczyną śmierci cudzoziemca był rozległy zawał - mówiła rzeczniczka POSG.

Dodała, że choć mężczyzna był wcześniej pod opieką medyczną w ośrodku, to nie zgłaszał żadnych dolegliwości kardiologicznych.

Okoliczności jego śmierci ustala prokuratura. Winnicki powiedział, że w oczekiwaniu na wyniki badań histopatologicznych (na razie nie wiadomo, kiedy będą te wyniki), śledczy wykonują inne czynności. M.in. zabezpieczona została dokumentacja dotycząca pobytu cudzoziemca w ośrodku.

Według informacji SG, mężczyzna został zatrzymany w styczniu pod zarzutem posługiwania się podrobionymi dokumentami uprawniającymi do legalnego pobytu. Jechał rejsowym autobusem relacji Ryga-Berlin. Okazało się, że dokument, którym miał przy sobie (tzw. tytuł pobytowy), został in blanco skradziony.

Najpierw trafił do aresztu w Suwałkach, a po dwóch miesiącach spędzonych tam - do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku. Starał się o uzyskanie w Polsce statusu uchodźcy.

   
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum