Śląskie: zmarła na skutek komplikacji po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2014 10:56

Sąd skazał chirurga Antoniego R. na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu w na dwa lata i 5 tys. zł grzywny za błąd w sztuce lekarskiej. Gdy toczył proces przeciwko chirurgowi, w miejscowości, w której mieszka, zamówiono nabożeństwa w intencji jego uniewinnienia.

Lekarz nie przyznaje się do winy. Obrona zapowiedziała apelację.

Częstochowski sąd wydając skazujący wyrok oparł się m.in. na opinii biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej UM w Łodzi. Doszli oni do wniosku, że podczas cholecystektomii (zabieg polegający na usunięciu pęcherzyka żółciowego) wszystkie czynności, które służyły ratowaniu życia pacjentki, chirurg przeprowadził zgodnie ze sztuką medyczną, a jednak "nie rozpoznał zakresu uszkodzeń okołowątrobowych, co mogło się przyczynić do pogorszenia możliwości ratowania życia pacjentki".

61-letnia kobieta z bólami brzucha zgłosiła się do swojej przychodni na początku maja 2011 r. Lekarz wykonał badanie USG i stwierdził kamicę pęcherzyka żółciowego, dał skierowanie do szpitala na operację. Podjął się jej doświadczony chirurg Antoni R. (przeprowadził ponad 2 tysiące operacji).

Podczas próby usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą cholecystektomii laparoskopowej doszło do krwotoku wewnętrznego. Trzeba było zastosować tradycyjną metodę, polegającej na rozcięciu powłok brzucha.

Potem lekarz uspokajał krewnych pacjentki, że krwotok został opanowany; operacja - choć trudna - udała się i powinno być już dobrze. Jednak dwa dni później stan pacjentki znacznie się pogorszył - doszło do niewydolności nerek i wątroby.

Mimo dwóch operacji (przeprowadzonych w jednej z katowickich klinik), mających udrożnić drogi żółciowe i naczynia wokół wątroby, kobieta zmarła po miesiącu od pierwszej operacji przeprowadzonej przez Antoniego R. w szpitalu w podczęstochowskiej Blachowni.

Więcej: www. gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum