Śląskie: wojewoda stwierdził nieważność uchwały dotyczącej dyrektora WPR

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2020 09:34

Wojewoda śląski stwierdził nieważność uchwały rady miasta w Dąbrowie Górniczej, w której radni odmówili marszałkowi województwa zgody na odwołanie Artura Borowicza z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego - jako sprzeczną z art. 25 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym - podaje Gazeta Wyborcza.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W przepisie jest mowa o tym, że rada gminy odmawia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, "jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu", a w przypadku dyrektora WPR w Katowicach tak nie jest.

Uzasadnienie decyzji wojewody liczy sześć stron. Są w nim liczne odwołania do wyroków sądowych w podobnych sprawach. Między innymi przytaczany jest wyrok NSA z 2003 roku: „kompetencja rady gminy do odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy nie daje prawa do odmowy w każdej sytuacji, tj. wadliwa byłaby taka uchwała, której motywy byłyby nie do pogodzenia z zasadami porządku prawnego”.

Radni w Dąbrowie Górniczej mają teraz miesiąc na ewentualne zaskarżenie decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Tymczasem Urząd Marszałkowski po zapoznaniu się z decyzją wojewody rozważy złożenie kolejnego wniosku o zgodę na odwołanie Borowicza.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum