Śląskie: tu wręczono co trzecią łapówkę w kraju. Biorą głównie lekarze?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2014 17:19

Co trzecia łapówka ujawniona w ub.r. w Polsce została wręczona na Śląsku. Pieniędzy żądają m.in. lekarze za wypisanie L4, egzaminatorzy praw jazdy, urzędnicy za pozytywne rozstrzygnięcie przetargu czy strażnicy miejscy za przymknięcie oka na wykroczenie.

W ub.r. w całej Polsce policja ujawniła 18 tys. przestępstw o charakterze korupcyjnym. Aż co trzecie (6552 przypadki) miało miejsce w województwie śląskim - informuje Gazeta Wyborcza.

W ocenie policjantów na szczycie listy najbardziej skorumpowanych zawodów znajdują się lekarze, którzy domagają się pieniędzy za przyspieszenie zabiegu, wydanie zwolnienia lekarskiego lub rozstrzygnięcie przetargu.

Policja podaje przykład zatrzymanej niedawno 82-letniej lekarki z Sosnowca, której przedstawiono ponad tysiąc zarzutów. Kobieta wystawiała fikcyjne zwolnienia górnikom.

Kilka dni temu Komisja Europejska opublikowała raport na temat korupcji w Polsce. "Polska powinna też zaradzić ryzyku korupcji w kontaktach między przemysłem farmaceutycznym i pracownikami publicznej służby zdrowia. Łapownictwo jest nadal obecne, zwłaszcza w sektorze ochrony zdrowia" - napisano w raporcie.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum