Śląskie: samorządowcy żądają zdelegalizowania dopalaczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2010 17:07

Śląski Związek Gmin i Powiatów chce wyeliminowania ze sprzedaży dopalaczy i dlatego przesłali do Ministerstwa Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Śląskie: samorządowcy żądają zdelegalizowania dopalaczy
– Te substancje mają często niezbadany wpływ i poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Szczególnie zagrożona jest młodzież, która chętnie sięga po te środki. Tymczasem skutki są bardzo długofalowe zarówno dla osób indywidualnych, jak i społeczności lokalnych – powiedział dyrektor ŚZGiP Ferdynand Morski.

Z inicjatywą zmiany w przepisach wystąpili mieszkańcy Tarnowskich Gór. Na ich wniosek Związek (zrzesza 116 gmin i 11 powiatów regionu)  zajął się sprawą. Jak wyjaśnił Morski, chodzi o taką zmianę techniki legislacyjnej, która wykluczy dopalacze. Samorządowcy proponują, by w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zrezygnowano z wymieniania substancji zakazanych i dopisywania kolejnych, bo – jak dotychczas – producenci dopalaczy zawsze znajdą substytuty, wyprzedzając prawo.

Związek chce, by w ustawie znalazł się zapis, że jej przepisy dotyczą wszystkich środków i substancji, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego, „działających na ośrodkowy układ nerwowy w sposób odpowiadający działaniu środka odurzającego lub substancji psychotropowej", których nie stosuje się w celach medycznych.

Samorządowcy liczą, że przedstawiciele resortu zdrowia przyjrzą się ich propozycji i albo ją zaakceptują, albo przygotują własną. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w piątek projekt ustawy, która daje możliwość wycofania z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy tzw. dopalaczy zawierających podejrzane substancje psychoaktywne. W tym czasie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania dotyczące ich szkodliwości.

Wycofanie tzw. dopalaczy ze sprzedaży ma umożliwić instytucja „czasowej kontroli" dająca możliwość usunięcia danego środka lub zawierających go produktów z obrotu lub wprowadzenie ograniczeń, warunków lub zakazów związanych z jego sprzedażą albo produkcją. Ma być to możliwe dzięki rozporządzeniu ministra zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum