Śląskie: sąd zdecydował, że były naczelnik wydziału NFZ nie wróci do pracy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2014 10:16

Aleksander Brzęska, były naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ, został niesłusznie zwolniony dyscyplinarnie - orzekł sąd, ale nie przywrócił go do pracy.

Śląskie: sąd zdecydował, że były naczelnik wydziału NFZ nie wróci do pracy

O sprawie było głośno dwa lata temu z powodu nieprawidłowości podczas konkursu dla szpitali. Jako szef komisji konkursowej Brzęska miał zdradzać "zaprzyjaźnionym" lecznicom szczegóły ofert konkurencji - informuje Gazeta Wyborcza. 

Wiosną 2012 r. ówczesny szef Śląskiego OW NFZ Zygmunt Klosa zawiadomił CBA. Sam wkrótce został zmuszony do dymisji z powodu nieprawidłowości podczas konkursu. Brzęskę zwolniono dyscyplinarnie miesiąc później. Oficjalnym powodem były niedociągnięcia w prowadzeniu dokumentacji konkursowej.

Naczelnik, który ze względu na funkcję w zakładowej komisji NSZZ "Solidarność" był "pod ochroną", odwołał się do sądu. Domagał się przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za cały okres od momentu zwolnienia, czyli ok. 160 tys. zł. Zeznając przed sądem, nie zaprzeczał nieprawidłowościom podczas konkursu, ale całą winę zrzucił na byłego dyrektora oddziału.

Sąd Pracy w Katowicach stwierdził, że wskazane przez NFZ powody nie mogły być, zgodnie z przepisami, przyczyną dyscyplinarnego zwolnienia naczelnika. Przyznał mu też odszkodowanie, ale tylko w wysokości trzech pensji. Brzęska nie wróci jednak do pracy w Funduszu - w tym zakresie sąd oddalił jego żądania. Wyrok nie jest prawomocny. 

Więcej: katowice.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum