Śląskie: policja odnalazła kobietę z podejrzeniem COVID-19. Planowała wizytę w SOR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2020 13:24

Policjanci z Sosnowca ustalili miejsce pobytu kobiety, która mimo podejrzenia zakażenia koronawirusem i wskazań sanepidu odmówiła udania się do szpitala zakaźnego i zamierzała odwiedzić SOR. Dopilnowali, by trafiła do specjalistycznej placówki.

Policja dopilnowała, by pacjentka trafiła do specjalistycznej placówki Fot. Archiwum

Pacjentka została odwieziona karetką do szpitala zakaźnego, a osoby, z którym miała kontakt, są objęte kwarantanną - podała w środę śląska policja.

We wtorek wieczorem policjanci z Sosnowca otrzymali informację, że kobieta, która może być zakażona koronawirusem, pouczona przez pracownika sanepidu jak powinna postąpić, odmówiła skorzystania z pomocy specjalistycznej placówki i zamierza udać się na najbliższy SOR.

- Jak wynikało z relacji pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej, jego rozmówczyni twierdziła, że w sobotę wróciła do kraju na pokładzie jednego z ostatnich samolotów, a obecnie ma objawy wskazujące na rozwiniętą infekcję COVID-19 - podała sosnowiecka komenda.

Policjanci wyposażeni w sprzęt ochrony osobistej ruszyli na poszukiwania. Szybko nawiązali kontakt z kobietą i udali się w miejsce jej pobytu. Nakazali jej bezwzględne pozostanie w tym miejscu i do czasu przyjazdu specjalistycznej karetki ze szpitala zakaźnego pilnowali, by nigdzie się nie ruszała.

Funkcjonariusze ustalili też wszystkie osoby, z którymi mogła mieć kontakt, powiadomili je i nakazali im postępować zgodnie z procedurą. Wszystkie zostały objęte kwarantanną domową.

- Działania policjantów znacznie utrudniał fakt, że kobieta zachowywała się nieracjonalnie, nie mówiła prawdy, a do części faktów mundurowi musieli dochodzić, czyniąc błyskawiczne, własne ustalenia - zaznaczają policjanci.

Apelują, by w podobnych sytuacjach postępować racjonalnie i odpowiedzialnie - korzystać z pomocy wyspecjalizowanych placówek i nie narażać innych na zakażenie. - Udając się do placówki udzielającej pomocy pozostałym chorym, narażamy inne osoby, które korzystają z jej pomocy oraz personel placówki. Tym samym ryzykujemy sparaliżowaniem jej działania na wiele dni - podkreśla policja i przypomina, że osoby, które nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa muszą się liczyć również z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Krzysztof Konopka - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum