×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Śląskie : dyrektor szpitala w Rybniku oskarżony o korupcję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 listopada 2015 16:38

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach oskarżyła byłego dyrektora szpitala wojewódzkiego w Rybniku o przyjęcie łapówki o wartości ponad 26 tys. zł. To jeden z efektów prowadzonego tam śledztwa korupcyjnego związanego z amerykańskim koncernem medycznym.

Śląskie : dyrektor szpitala w Rybniku oskarżony o korupcję
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według prokuratury Roman G. przyjął łapówkę między grudniem 2004 r., a lutym 2005 r. Miała nią być wycieczka zagraniczna. Dyrektor zawarł z raciborską firmą turystyczną umowy ws. imprezy turystycznej o wartości 9440 dolarów - bez dokonania zapłaty, a potem wraz z żoną i znajomymi pojechał na wycieczkę do Argentyny, Urugwaju, Paragwaju i Brazylii.

Rachunek o wartości 26 759 zł pokrył Stryker - jako rzekomy wyjazd szkoleniowy. Wcześniej i potem amerykański koncern Stryker wygrał w rybnickim szpitalu przetargi na protezy; jedna z tych umów opiewała na 125 tys. zł.

Druga oskarżona osoba to pracownica firmy turystycznej, która w 2005 r. wystawiła dwie faktury poświadczające nieprawdę.

- W tych fakturach kwoty rozbite na dwie, składające się na wymienioną kwotę łączną, zostały wpisane jako sprzedaż dla spółki Stryker usługi w postaci organizacji wyjazdu szkoleniowego organizowanego przez firmę Stryker - poinformował prokurator Leszek Goławski z katowickiej prokuratury.

To już kolejny akt oskarżenia w śledztwie, które dotychczas objęło kilkadziesiąt placówek zdrowotnych w całym kraju. W marcu br. łódzki sąd skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata b. dyrektorkę jednego z łódzkich szpitali Bożenę W. oskarżoną o przyjęcie 22 tys. zł łapówki.

Bożena W. miała od łapówki uzależnić spłatę długu placówki wobec firmy za dostarczony wcześniej sprzęt medyczny. Choć nie przyznała się do winy, dobrowolnie poddała się karze.

Do winy przyznały się dwie inne osoby oskarżone w tej sprawie - b. księgowa firmy Stryker i b. dyrektor finansowy tej spółki. Oboje opowiedzieli śledczym o wręczeniu łapówki i skorzystali z nadzwyczajnego złagodzenia kary. Dwoje kolejnych oskarżonych - syn Bożeny W., któremu zarzucono pranie pieniędzy z przestępstwa oraz b. główna księgowa spółki Stryker - nie przyznali się do winy; w efekcie czego sąd musiał zdecydować o rozpoczęciu ich procesu.

To tylko niektóre z wątków śledztwa, które objęło przedstawicieli firmy Stryker, lekarzy i osoby podejmujące decyzje finansowe w szpitalach w różnych częściach Polski. Według śledztwa przyjmowali oni łapówki w różnych formach, m.in. w postaci opłacenia wyjazdu na koncert Erica Claptona do Londynu, wycieczki do Ameryki Południowej czy sfinansowania studiów. Firma Stryker we wszystkich tych placówkach wygrywała przetargi.

Śledztwo rozpoczęło się przed kilkoma laty od oskarżenia przez olsztyńską prokuraturę jednej z dyrektorek tamtejszego szpitala. Po pewnym czasie do Polski trafiły materiały przesłane przez FBI. Chodziło o dokumenty uzyskane podczas prowadzonych w USA postępowań przeciwko koncernowi. Miał w nim istnieć fundusz łapówkowy, z którego korumpowano ordynatorów lub dyrektorów szpitali zasiadających w komisjach przetargowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum