Śląsk: sanepid sprawdza, czy szpitalny pacjent był zakażony groźną bakterią?

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2015 11:15

Pacjent przyjęty w szpitalu w Katowicach, a następnie przewieziony do Wodzisławia Śląskiego, mógł być zakażony bakterią wywołującą zgorzel gazową. Od piątku (17 lipca) trwają badania laboratoryjne. Do tej pory zakażenie nie zostało potwierdzone.

Śląsk: sanepid sprawdza, czy szpitalny pacjent był zakażony groźną bakterią?
Sanepid sprawdza, czy szpitalny pacjent był zakażony groźną bakterią. Fot. Archiwum

Badania zlecono w ZOZ w Wodzisławiu Śląskim, do którego przewieziono pacjenta. W katowickiej lecznicy natomiast przeprowadzono kontrolę, czy zachowano tam procedury na wypadek pojawienia się groźnych bakterii.

Zgorzel gazowa to zakażenie, które może być wywoływane przez bakterie clostridium perfringens. Zakażenie występuje w skażonych, głębokich ranach, rozwija się w środowisku ubogim w tlen. Bakteria uwalniają do tkanek gaz i toksyny, które uszkadzają serce i nerki, prowadząc do śmierci.

Kontrolę w Szpitalu Specjalistycznym im. prof. Michałowskiego w Katowicach zlecił w miniony piątek katowicki sanepid, zaraz po tym, jak otrzymał informację o przyjęciu pacjenta, u którego podejrzewano wystąpienie groźnej bakterii. W sytuacji jednak, gdy nie było i nie ma potwierdzenia zakażenia, było to działanie jedynie na wszelki wypadek. Szpital zaangażował też zewnętrzną specjalistyczną firmę, która przeprowadziła dezynfekcję.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum