Skontrolują zasiłki macierzyńskie. Rekordzistki otrzymały prawie 300 tys. zł

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2016 10:58

Do pomorskiej prokuratury trafiło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez grupę osób, które pomagały kobietom w ciąży uzyskać wysoki zasiłek macierzyński - informuje Rzeczpospolita.

Zasiłki macierzyńskie pod lupą prokuratury. Fot. Archiwum RZ

Kobiety miały uzyskać z ZUS 5600 zł zasiłku miesięcznie. Połowę tej kwoty musiały jednak oddawać pośrednikom. Kontrakt zawierał klauzulę poufności i obowiązek informowania o wszelkich kontaktach ze strony służb kontrolnych w ciągu 24 godzin od odebrania pisma czy telefonu.

Urząd Skarbowy zainteresował się działalnością pośredników i powiadomił ZUS o sprawie. Teraz kobietom i pośrednikom za próbę wyłudzenia może grozić kara do trzech lat więzienia. ZUS i prokuratura przyjrzą się firmom, które pomagają ciężarnym w wyłudzaniu świadczeń.

W latach 2012-2015 Zakład odmówił wypłaty świadczeń prawie 8 tys. ciężarnych. ZUS wykazał fikcję zawieranych tuż przed porodem umów o pracę z dziwnie wysoką pensją. Podobnie było w przypadkach działalności gospodarczej zakładanej przez ciężarne.

Zdarzały się wypadki, gdy kobiety, płacąc jedną czy dwie wysokie składki, załatwiały sobie w ten sposób świadczenie w czasie dwóch kolejnych ciąż. Rekordzistki uzyskały z zasiłków prawie 300 tys zł.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum