Składka zdrowotna po nowemu. Będzie mechanizm ograniczający jak w ZUS?

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia12 listopada 2021 12:00

Dotychczasowe zasady płacenia składek na ubezpieczenia zdrowotne zmienią się od 1 stycznia. Nie będzie można poniesionych na ten cel wydatków odliczyć w rocznym PIT. Prawnicy mają na to radę – ich zdaniem powinien zostać wprowadzony mechanizm ograniczający wysokość składki.

Składka zdrowotna z mechanizmem jak w ZUS-ie? Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Tzw. podatkowy Polski Ład czeka tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Wprowadza on jednak wiele zmian, które nie podobają się ekspertom
  • Od 1 stycznia zmiany obejmą m.in. opłacanie składki zdrowotnej – zniknie możliwość odliczenia jej od podatku dochodowego od osób fizycznych
  • Zdaniem niektórych ekspertów mechanizm ograniczający wysokość składki był w tym przypadku dobrym pomysłem

Sprawdź: ZUS. Bez tej składki nie dostaniesz zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Wielka rewolucja w ZUS. Zasiłek chorobowy, L4 i macierzyński po nowemu

Składka zdrowotna po nowemu. Konieczny mechanizm ograniczający?

Zmiany podatkowe według Polskiego Ładu wymagają jedynie podpisu od prezydenta, by w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja ustawy.

Niewątpliwą zauważalną zmianą jest decyzja w sprawie składki zdrowotnej. Jak zaznacza portal prawo.pl, składka będzie wynosić 9 proc. podstawy wymiary dla pracowników, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płacić składkę od dochodu w zależność od prowadzonej działalności gospodarczej/wybranej formy opodatkowania.

Jednak co ważniejsze, wraz z wprowadzonymi zmianami zniknie możliwość odliczenia składki od podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z tym eksperci i prawnicy mają pomysł, który mógłby pomóc ograniczyć wysokość płaconej składki.

- Ponieważ nie będzie można już odliczać zapłaconej składki zdrowotnej od podatku dochodowego od osób fizycznych i z początkiem roku zmienią się zasady jej opłacania, razem z wejściem w życie Polskiego Ładu, to należałoby zastanowić się nad mechanizmem ograniczającym wysokość płaconej składki zdrowotnej na podobnych zasadach, jakie stosuje się w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne – powiedział dla portalu prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze.

Jak zaznacza doradca, każdy ubezpieczony ma prawo do takiego samego wymiaru opieki medycznej i świadczeń zdrowotnych bez względu na kwotę odprowadzanych składek. Z kolei sceptyczna na temat wprowadzenia takiego rozwiązania jest radca prawny Magdalena Januszewska, która także wypowiedziała się dla prawo.pl.

- Składka zdrowotna to danina o charakterze podatkowym. Jej wysokość nie jest powiązana z zakresem ochrony ubezpieczeniowej – prawo do opieki zdrowotnej daje sam fakt podlegania temu ubezpieczeniu.  Jest więc mało prawdopodobne, aby zdecydowano się na ograniczenie górnej podstawy jej wymiaru – powiedziała.

Czytaj: Nowa składka zdrowotna. Niedzielski: to rozwiązanie fair play

Ważny kod na L4. Czy pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim rodzaj choroby?

Polski Ład podatkowy wymaga uporządkowania?

Jak czytamy na prawo.pl, jeszcze przed 1997 rokiem, obowiązywała jedna składka na ubezpieczenie społeczne, a jej opłacenie uprawniało do świadczeń zdrowotnych.

Następnie wyodrębniono składkę zdrowotną, dzięki czemu zapewniono stabilizację w finasowaniu ochrony zdrowia – była do 2003 roku w całości odliczana od podatku dochodowego osób fizycznych.

- Od 1 stycznia 2022 r. składki zdrowotnej już nie odliczymy od podatku. W ten sposób nazwa "składka zdrowotna" będzie oznaczała konglomerat niezależnych od PIT podatków od: przychodu bądź dochodu bądź ryczałtowy – zaznaczył w rozmowie z prawo.pl dr Tomasz Lasocki Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego zdaniem zmiany zostały wprowadzone po to aby zwiększyć przychody publiczne, ale bez żadnej przyświecającej temu spójności. "Wszyscy dostrzegą ten chaos i będzie czekało nas porządkowanie po takim Ładzie" – dodał.

Czytaj: Składka zdrowotna 4,9 proc. Rząd zmodyfikował Polski Ład

Premier zapowiadał zmiany w składce zdrowotnej

Przypomnijmy, na początku września premier Mateusz Morawiecki opowiedział o planowanych zmianach w przepisach podatkowych w ramach Polskiego Ładu.

Jak mówił szef rządu, dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w Polskim Ładzie, 18 mln Polaków zapłaci niższe podatki, "a dla 90 proc. Polaków jest to program pozytywny lub neutralny".

- Naprawiliśmy system finansów publicznych. To jest system naczyń połączonych. Nie bez powodu możemy obniżyć podatki dla 18 mln Polaków poprzez kwotę wolną - powiedział premier.

Dodał, że kwota wolna zostanie zwiększona i "teraz będzie można zarobić 30 tys. zł rocznie i nie zapłacić podatku".

Zapowiedział wówczas, że o wejściu w życie przepisów z Polskiego Ładu składka ma wynosić 9 proc. dochodu i nie będzie jej można odliczyć od podatku.

- Na pewno nie będzie tak, że składka zdrowotna pozostanie na poziomie dotychczasowym, tzn. 53 zł, to znaczy z 9 proc. można odliczyć 7,75 proc. My dyskutujemy i z samorządowcami i z przedsiębiorcami i z pracownikami. Ja dyskutowałem ze związkami zawodowymi na ten temat, które zaczęły dostrzegać ogromne korzyści z tego powodu. Ponieważ dla większości pracowników, świata pracy, podatki będą zdecydowanie niższe, bo nie będziemy płacić podatków do 30 tys. zł - tłumaczył szef rządu.

Czytaj: Minimum 270 zł składki zdrowotnej dla rozliczających się liniowo. Zmieni się również termin płatności

Premier o nowej składce zdrowotnej: nie zostanie na dotychczasowym poziomie

Niższa składka zdrowotna, a za to nowy podatek. Polski Ład do modyfikacji

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum