Skierniewice: prokuratura ocenia - szpital nie zawinił ws. śmierci 89-latki

Autor: Gazeta Wyborcza, PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2013 09:32

Prokuratura Rejonowa w Skierniewicach umorzyła postępowanie w sprawie śmierci 89-letniej pacjentki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w tym mieście, która ponad godzinę czekała na transport na oddział działający w innym budynku lecznicy.

Skierniewice: prokuratura ocenia - szpital nie zawinił ws. śmierci 89-latki

Skierniewicka prokuratura poinformowała, że na podstawie zebranego materiału dowodowego nie stwierdzono, aby przyczyną śmierci kobiety była niewłaściwa opieka w szpitalu. Pacjentka zmarła wskutek powikłań po zabiegu - podaje Gazeta Wyborcza.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szpital złożył w skierniewickiej prokuraturze syn ofiary, który niezależnie od problemów związanych z przetransportowaniem karetką chorej na inny oddział, zakwestionował również sposób sprawowania opieki nad matką po przeprowadzonej operacji.

W marcu br. kobieta przeszła w skierniewickim szpitalu operację. Po zabiegu i powrocie na ogólną salę pacjentka zaczęła skarżyć się m.in. na bóle w klatce piersiowej. Należało przewieźć chorą do oddalonego o blisko 200 m budynku Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Tymczasem pojazd transportowy znajdujący się w dyspozycji szpitala musiał w tym czasie przewieźć innego pacjenta do szpitala w Grodzisku Mazowieckim. W tej sytuacji podjęto decyzję o wezwaniu karetki z odległej o 70 km Łodzi. Karetka przewiozła pacjentkę na OIOM, ale kobieta zmarła.

Po tym wydarzeniu zarząd województwa łódzkiego podjął decyzję o odwołaniu dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach oraz dyrektora Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

W przypadku Bogusława Tyki, dyrektora pogotowia, odwołanie cofnięto, ponieważ kontrole wykazały, że wysłanie karetki z Łodzi było zgodne z procedurami. W przypadku Grażyny Krulik, szefowej skierniewickiego szpitala, decyzja o odwołaniu  nie uległa (na razie) zmianie. Pełniącym obowiązki dyrektora WSZ w Skierniewicach jest Dariusz Diks.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum