Skarżysko-Kamienna: wznowiony przewód w procesie byłego wiceministra zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2009 17:17

Sąd Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej zamierza przesłuchać dodatkowo dwóch świadków i uprzedzić strony procesowe o zmianie kwalifikacji prawnej czynu w procesie Krzysztofa Grzegorka, byłego wiceministra zdrowia.

Prokuratura Okręgowa w Radomiu postawiła Grzegorkowi siedem zarzutów, cztery o charakterze korupcyjnym i trzy dotyczące poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Zarzuty wiążą się z okresem od lipca 2001 r. do listopada 2003 r., kiedy Grzegorek był zastępcą dyrektora w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku Kamiennej. Miał wówczas przyjąć od przedstawicieli firmy Johnson&Johnson Polska korzyści majątkowe w kwocie ponad 22 tys. zł, w zamian za preferowanie przy zakupie nowoczesnych materiałów medycznych tej firmy.

Pieniądze przekazywane miały być na podstawie fikcyjnych faktur, które poświadczały wykonywanie przez Grzegorka dla firmy Johnson&Johnson szkoleń, zjazdu i seminarium dla lekarzy, które przyjąć – zdaniem prokuratury – w rzeczywistości nie odbyły się.

W sprawę b. wiceministra zdrowia zamieszanych jest czworo jego znajomych. Wszyscy oskarżeni wyrazili zgodę na ujawnienie personaliów.

Prokurator żądał dla Grzegorka dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat, 50 tys. zł grzywny, a także orzeczenia wobec byłego wiceministra zdrowia zakazu zajmowania kierowniczych stanowisk w służbie zdrowia przez cztery lata. Krzysztof Grzegorek w swoim ostatnim słowie prosił sąd o uniewinnienie i oczyszczenie jego dobrego imienia. Także trzej inni oskarżeni podtrzymali zdanie o swojej niewinności. Czwarty prosił o łagodny wymiar kary; przyznał, że złożył dwa podpisy na fakturach.

Proces Krzysztofa Grzegorka i współoskarżonych toczy się od połowy kwietnia tego roku. Główny oskarżony konsekwentnie nie przyznawał się do winy. Zarzutom zaprzeczali również współoskarżeni.

Na początku czerwca ubiegłego roku Grzegorek podał się do dymisji ze stanowiska wiceministra zdrowia. W lipcu zrezygnował z immunitetu poselskiego. Wcześniej, po odejściu z resortu, zawiesił członkostwo w PO i klubie parlamentarnym tej partii.

Radomska prokuratura okręgowa od września 2006 r. prowadzi śledztwo dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych od firmy Johnson&Johnson i innych firm medycznych przez dyrektorów, ordynatorów i innych pracowników ponad 100 szpitali. Do tej pory do sądu trafiło 17 aktów oskarżenia, obejmujących w sumie 39 osób. Osiem osób zostało skazanych. Blisko sto jest w kręgu podejrzanych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum