Skargi do GIODO dotyczą m.in. udostępniania dokumentacji medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2018 16:18

Do końca czerwca do GIODO wpłynęło ponad 750 skarg w związku z nieprzestrzeganiem przepisów o ochronie danych osobowych - poinformowała w środę (18 lipca) Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa.

FOT. Steven Depolo/Flickr.com (CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Szefowa GIODO poinformowała, że do końca czerwca do urzędu wpłynęło 756 skarg w związku z wprowadzeniem nowych przepisów. Podkreśliła, że do urzędu wpłynęło również o ponad 500 zgłoszeń o naruszeniach ochrony danych osobowych i ponad 600 pytań ws. stosowania przepisów.

Paulina Dawidczyk z GIODO zwróciła uwagę, że zgłoszenia dotyczą również służby zdrowia. Chodzi m.in. o nieuprawnione udostępnianie dokumentacji medycznej. - Najczęściej wynika to z błędu pracownika - wyjaśniała. Dodała, że nieprawidłowości zdarzają się także w sytuacji zagubienia nośników informacji - dokumentów, czy laptopów.

Piotr Drobek z GIODO zwrócił uwagę na kwestie związane z ochroną danych osobowych pracownika, który został wysłany na badania lekarskie. - Pracodawca nie jest uprawniony do dostępu do danych medycznych w trakcie badania. On otrzymuje tylko zaświadczenie o zdolności do pracy - mówił.

RODO nakłada także obowiązek powiadomienia o wycieku danych osobowych. Stanowi też, że przetwarzanie danych będzie możliwe za wyraźną zgodą tego, kogo dotyczą.

Od 25 maja w całej Unii Europejskiej obowiązuje ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO), które ma zharmonizować przepisy o ochronie danych osobowych w Unii. Zakłada ono m.in. kary za naruszenia przepisów - do 20 mln euro lub 4 proc. całego obrotu firmy.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum