Skandal w Niemczech:

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 września 2009 10:48

Szpitale premiowały nawet tysiącem euro lekarzy, którzy kierowali pacjentów do danych placówek. System działa niezawodnie. Praktyka sprzedawania pacjentów nazywana jest w środowisku lekarskim

Skandal w Niemczech:
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z reguły jednak tego rodzaju transakcje pomiędzy lekarzami i szpitalami opiewają na kilkaset euro. Praktyka ta jest od dawna znana Federalnemu Stowarzyszeniu Lekarzy, którego szef Jörg-Dietrich Hoppe tłumaczy takie przypadki postępującą komercjalizacją usług medycznych - pisze Rzeczpospolita.

Nie działają tu żadne kodeksy etyczne. Finał takiej transakcji przybiera często quasi-legalną postać honorarium, które przekazuje szpital lekarzowi z wdzięczności za skierowanie do niego pacjenta, formalnie za dalszą opiekę po hospitalizacji.

Zdaniem Rudolfa Köstersa, szefa stowarzyszenia szpitali w Niemczech nie są to przypadki sporadyczne.  Jak powiedział, lekarze stawiają sprawę jasno: bez pieniędzy nie ma pacjenta.

Ujawnienie tych praktyk wywołało kolejny skandal w niemieckiej służbie zdrowia. Należy ona do najlepiej zorganizowanych, ale i do najdroższych na świecie. Co roku Niemcy wydają na nią ponad 260 mld euro, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi cały budżet federalny będącego światową potęgą gospodarczą kraju. Niemcy są przy tym rekordzistami w korzystaniu z opieki medycznej - przypomina gazeta.

Odwiedzają lekarzy częściej niż inne narody, a 80 proc. pacjentów opuszcza lekarskie gabinety z receptą w kieszeni, dwa razy więcej niż np. w sąsiedniej Holandii. Nie znaczy to jednak wcale, że Niemcy są narodem chorowitym. Z niektórych analiz wynika, iż z powodu konstrukcji systemu opieki zdrowotnej cierpią przede wszystkim na hipochondrię. Narzekają przy tym na jakość usług medycznych nie mniej niż Polacy.

Lekarze z kolei organizują raz po raz strajki, domagając się podwyżki zarobków. Zarabiają w szpitalach 1,6 – 2,8 tys. euro miesięcznie. Dochody mogą uzupełniać np. dyżurami w pogotowiu (ok. 300 euro za dyżur). Za to średnie dochody miesięczne lekarzy prowadzących własną praktykę sięgają 12 tys. euro. Także ci są zdania, że to o wiele za mało.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze