Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 03-01-2017 11:00

Sieć szpitali: poradnie specjalistyczne obsłużą lekarze z szerokimi specjalizacjami

Zgodnie z założeniami rozporządzenia do Ustawy o sieci szpitali leczeniem bólu w poradni przyszpitalnej zajmie się internista, a osteoporozy - ginekolog.

Po wejściu w życie tzw. ustawy o sieci szpitali ryczałtowo z budżetu państwa ma być finansowana nie tylko hospitalizacja, ale też leczenie w specjalistycznych poradniach przyszpitalnych. Żeby ułatwić dyrektorom placówek podział pieniędzy, Ministerstwo Zdrowia w projekcie rozporządzenia przyporządkowało poszczególne poradnie do oddziałów - pisze Rzeczpospolita.

Zgodnie z rozporządzeniem np. przy oddziale chorób wewnętrznych istnieć mogłoby 21 poradni, w tym transplantologiczna i leczenia bólu, której zabrakło przy oddziale anestezjologicznym. Z kolei przy położnictwie i ginekologii znalazła się m.in. poradnia leczenia osteoporozy. Do oddziału pediatrii przypisano natomiast poradnię toksykologii, rzadkich wrodzonych chorób metabolicznych oraz onkologii i hematologii dziecięcej.

Zdaniem ekspertów takie rozwiązanie otwiera pole do nadużyć, a za leczenie zarezerwowane dotychczas dla osób z wąską specjalizacją będą brać się lekarze ogólni.

Więcej: www.rp.pl