Senatorowie za całkowitym zakazem palenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2010 15:39

Zakaz palenia w jednoizbowych lokalach, handlu e-papierosami i możliwość tworzenia palarni w niektórych obiektach - to główne założenia poprawek zgłoszonych przez senatorów do tzw. ustawy antynikotynowej.

Senatorowie debatują nad uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami palenia tytoniu. Jak podkreślał przewodniczący senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz, jego poprawki są wynikiem kompromisu zawartego z szefostwem klubu PO i posłami, którzy opowiadali się za złagodzeniem tzw. ustawy antynikotynowej. Dlatego – jak podkreślał senator – mają duże szanse na poparcie w Sejmie.

Jedna z poprawek zakłada, że w jednoizbowych lokalach gastronomiczno-rozrywkowych nie będzie można palić. Możliwe będzie tworzenie wydzielonych pomieszczeń do palenia, ale będą one musiały spełniać specjalne wymogi określone przez Ministerstwo Zdrowia. Dym papierosowy nie będzie mógł wydostawać się z nich na zewnątrz, potrzebna będzie wentylacja.

Sidorowicz zgłosił także poprawkę zakazująca tworzenia palarni na terenie zakładów opieki zdrowotnej, szkół i placówek oświatowych. Pomieszczenia do palenia będzie można natomiast tworzyć w hotelach, obiektach służących obsłudze podróżnych i domach opieki społecznej.

Uzasadniając zgłoszenie poprawki umożliwiającej tworzenie palarni w domach opieki społecznej Sidorowicz podkreślił, że ich mieszkańcy przebywają w pokojach kilkuosobowych. Dlatego palarnie umożliwią ochronę przed biernym paleniem.

Stanisław Bisztyga złożył poprawki umożliwiające tworzenie palarni na stadionach i obiektach sportowych. Janina Fetlińska zaproponowała poprawki zakazujące handlu e-papierosami i palenia w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

– Jeśli taka jest wola senatorów, co pozostaje ministrowi zdrowia. Skoro Izba Wyższa tak zdecydowała, trzeba się do tego przychylić – powiedziała, pytana o sprawę minister zdrowia Ewa Kopacz.

Senatorowie podkreślali, że niektóre zapisy ustawy są nieprecyzyjne i mogą powodować problemy interpretacyjne. W ocenie Bohdana Paszkowskiego (PiS) jest tak np. w przypadku zakazu palenia w obiektach sportowych i zakładach pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum