Senat: zasiłki chorobowe przedsiębiorców - nowelizacja ustawy do prezydenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2013 15:49

Przedsiębiorcy korzystający m.in. ze zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich będą traktowani przy naliczaniu zasiłków tak, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę - zakłada nowelizacja ustawy.

Senat: zasiłki chorobowe przedsiębiorców - nowelizacja ustawy do prezydenta
Za przyjęciem ustawy bez poprawek w piątek (12 lipca) zagłosowało 85 senatorów. Nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja zeszłego roku. Chodzi o przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i macierzyńskich dla przedsiębiorców ubezpieczonych krócej niż miesiąc.

W myśl ustawy w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego podlegania ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, podstawę wymiaru zasiłku stanowić będzie pełna zadeklarowana kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek, nieograniczona do faktycznie przepracowanych dni miesiąca. Dotychczas tą podstawą była deklarowana kwota zmniejszona proporcjonalnie do przepracowanych dni miesiąca.

W przypadku pracowników podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, nawet jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego.

Ustawa wprowadza podobne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego do wszystkich grup ubezpieczonych niebędących pracownikami, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami.

Ustawa objęła także inne zasiłki wypłacane na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Projekt nowelizacji przygotował Senat.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum