Senat zaakceptował projekt ustawy zakładającej obowiązek szczepień dla dzieci przyjmowanych do przedszkoli

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2020 10:54

Z Senatu do Sejmu trafił projekt ustawy "Szczepimy, bo myślimy", przewidujący obowiązkowe szczepienie dzieci przed przyjęciem do przedszkoli.

Projekt ustawy "Szczepimy, bo myślimy" przewiduje obowiązkowe szczepienie dzieci przed przyjęciem do przedszkoli. Fot. archiwum

W 2018 r. społecznik Robert Wagner razem z adwokatem Marcinem Kostką w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej przygotowali projekt "Szczepimy, bo myślimy". Zamierzali zmienić prawo tak, aby samorządy mogły wprowadzić zaszczepienie dziecka jako jedno z kryteriów przyjęcia do publicznych żłobków i przedszkoli.

Poparli ją m.in. prezydenci Krakowa, Wrocławia, Wałbrzycha, Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Porozumienie Zielonogórskie. Jednak w maju ubiegłego roku okazało się, że nie ma 100 tys. podpisów pod tą inicjatywą. Została zawieszona. W Senacie grupa posłów jednak postanowiła przejąć inicjatywę i okazało się ma ona poparcie bez względu na barwy polityczne. Głosami 96 za przy jednym wstrzymującym się Izba Wyższa zdecydowała, by poszerzony projekt "Szczepimy, bo myślimy" trafił do Sejmu.

Projekt zakłada, że jednym z kryteriów przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego będzie zaświadczenie o posiadaniu przez kandydata wymaganych przepisami obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do szczepień przeprowadzanych zgodnie z harmonogramem wynikającym z obowiązujących przepisów.

W trakcie dyskusji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska stwierdził, że choć projekt wymaga doprecyzowania, zasługuje generalnie na poparcie resortu zdrowia.

Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum