Senat za zwolnieniem karetek pogotowia z opłat autostradowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2014 16:37

Wszystkie pojazdy służb mundurowych, specjalnych i ratowniczych, nie tylko uprzywilejowane - wykonujące zadania, mają być zwolnione z opłaty elektronicznej za przejazd autostradami niezależnie od wykonywanych zadań - zdecydował Senat, który w czwartek ( 7 sierpnia) przegłosował zmiany w przepisach.

Pakiet zmian w ustawach: o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, Sejm znowelizował pod koniec lipca.

W czwartek nowelizację poparło 58 senatorów, nikt nie był przeciw, 19 wstrzymało się od głosu.

Zmiany przewidują m.in. ujednolicenie zasad zwolnień z opłaty elektronicznej i opłat za przejazd autostradą dla pojazdów służb mundurowych, służb specjalnych oraz służb ratowniczych.

Zgodnie z przepisami od opłaty elektronicznej zwolnione są pojazdy: sił zbrojnych, służb ratowniczych, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej oraz policji. Dotyczy to także pojazdów zarządcy dróg krajowych wykorzystywanych do utrzymania tych dróg.

Nowelizacja rozszerza także katalog służb ratowniczych korzystających ze zwolnienia z opłaty elektronicznej o pojazdy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz pojazdy służb ratownictwa górniczego.

W noweli proponuje się, aby pojazdy służb ratowniczych, sił zbrojnych i służb mundurowych były zwolnione od opłat niezależnie od tego, czy dany pojazd jest pojazdem uprzywilejowanym uczestniczącym w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego

Teraz nowela, do której Senat zaproponował kilka doprecyzowujących poprawek, ponownie trafi do Sejmu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum