Senat za zrównaniem zasiłków chorobowych mundurowych i cywili

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2014 21:42

Senat poparł w czwartek (20 lutego) bez poprawek ustawę zrównującą zasiłki chorobowe mundurowych i pozostałych ubezpieczonych. Żołnierze, policjanci, strażacy, pogranicznicy, więziennicy, funkcjonariusze służb specjalnych i BOR dostaną 80 procentowy zasiłek, a nie tak jak dotąd 100 proc. Za poparciem ustawy głosowało 51 senatorów, przeciw było 25, nikt się nie wstrzymał. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Według nowych przepisów pełna stawka (100 proc.) zasiłku chorobowego dla funkcjonariuszy zostanie utrzymana, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Ustawa zakłada też, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Dotychczas nie było takiej możliwości.

Ustawę autorstwa MSW krytykuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Według związkowców ustawa nie zmniejszy liczby dni, kiedy funkcjonariusze są na zwolnieniach, spowoduje natomiast, że mundurowi - obawiając się utraty pieniędzy - będą pełnić służbę chorzy, co wpłynie na bezpieczeństwo obywateli.

W środę związkowcy ze służb mundurowych pikietowali parlament. Delegacja z FZZSM przekazała marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi petycję, w której domaga się odrzucenia ustawy. Związkowcy przypomnieli, że MSW nie przedstawiło analiz i badań dotyczących wpływu warunków służby na zdrowie funkcjonariuszy, ani informacji o przyczynach absencji chorobowej mundurowych.

Zmniejszenie wysokości zasiłku chorobowego funkcjonariuszy służb mundurowych do 80 proc. nie ma na celu oszczędności; uzyskane środki zostaną wypłacone tym, którzy zastępują przebywających na zwolnieniach - mówił w środę w Senacie wiceszef MSW Piotr Stachańczyk.

Stachańczyk podkreślił, że w 2012 r. na zwolnieniach lekarskich przebywało 97,1 proc. policjantów, każdy z nich średnio 24 dni - to o 10 dni dłużej niż ubezpieczeni w ZUS. W Straży Granicznej ze zwolnień korzystało 75,5 proc. funkcjonariuszy. Średnia długość ich zwolnień to 35 dni. W Państwowej Straży Pożarnej na zwolnieniach przebywało 45 proc. funkcjonariuszy - średnio przez 24 dni.

Jak ocenił wiceminister, biorąc pod uwagę, że są to formacje, do których dobiera się osoby zdrowe, absencja chorobowa na takim poziomie nie daje się racjonalnie wytłumaczyć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum