Senat: "za" ustawą o urlopie rodzicielskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2013 17:09

Senat poparł w czwartek (6 czerwca) ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka. Senatorowie nie zgodzili się na wprowadzenie poprawek autorstwa PiS i SP. Chodziło w nich m.in. o uprawnienia rodziców dzieci urodzonych w 2012 r. oraz w rodzinach wielodzietnych.

Senat: "za" ustawą o urlopie rodzicielskim

Za poparciem ustawy bez poprawek głosowało 56 senatorów, 29 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poprawki SP zakładały, że prawo do wydłużonego urlopu rodzicielskiego mieliby także rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2013 r. SP chciała, by rodzice tych dzieci mieli prawo do wykorzystania dodatkowego urlopu w wymiarze nie większym niż 26 tygodni, jednak tylko do czasu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Więcej czasu na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego mieliby - w myśl tej poprawki - rodzice dzieci z ciąż mnogich. Propozycja ta wpisywała się w postulaty zgłaszane przez tzw. matki gorszego roku.

PiS chciał, aby w przypadku urodzenia trzeciego i kolejnego dziecka zasiłek macierzyński podczas rocznego urlopu wynosił 100 proc. ostatniego wynagrodzenia. Autorzy tej poprawki argumentowali, że w rodzinach wielodzietnych z reguły dochody nie są wysokie, są one bardziej narażone na ubóstwo, dlatego zasiłki macierzyńskie powinny być dla nich wyższe.

Obecnie ustawa przewiduje, że przez pierwsze 26 tygodni urlopu zasiłek macierzyński wynosił będzie 100 proc. ostatniego wynagrodzenia i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni.

Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Gdyby jednak po takiej deklaracji, zrezygnowała z całości lub części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz/lub z całego urlopu rodzicielskiego, wówczas przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobieranego 80 proc. zasiłku do wysokości 100 proc.

Nowelizację kodeksu pracy wydłużającą urlop po urodzeniu dziecka do roku jednogłośnie uchwalił Sejm pod koniec maja. Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca. Przewiduje ona, że rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka.

Roczny, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum