Senat ws. noweli ustawy dot. psów asystujących niepełnosprawnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2012 11:54

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy usuwającej z przepisów zakaz uniemożliwiający wprowadzanie psów, które asystują osobom niepełnosprawnym, na obszary objęte ochroną. Zgodnie ze zmianami, osoby z psami przewodnikami będą mogły wchodzić na plaże i kąpieliska.

Senat ws. noweli ustawy dot. psów asystujących niepełnosprawnym

Za przyjęciem bez poprawek uchwalonej 7 grudnia przez Sejm nowelizacji ustaw o ochronie przyrody, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w czwartek (20 grudnia) głosowało 91 senatorów. Wcześniej opowiedziały się za tym dwie senackie komisje: rodziny i polityki społecznej oraz komisja środowiska. 

Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie przyrody zabrania "wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną", zaś ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych opisując, gdzie można wejść z psem asystującym, nie wymienia parków narodowych i rezerwatów. 

Autorzy nowelizacji podkreślali, że zakaz zamykający przed osobami korzystającymi z pomocy psów dostęp do "ważnej części wspólnego dla wszystkich obywateli dziedzictwa", jest dyskryminujący, dlatego powinien być jak najszybciej zniesiony. 

W toku prac nad nowelizacją do katalogu miejsc, gdzie można wchodzić z psami asystującymi, dodano również plaże i kąpieliskaDowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum