Senat: trzeba zmienić algorytm podziału środków NFZ

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia   • 23 września 2009 20:26

Senatorowie opowiedzieli się za zmianą tzw. algorytmu, na podstawie którego Narodowy Fundusz Zdrowia dzieli pieniądze dla poszczególnych województw.

Senat: trzeba zmienić algorytm podziału środków NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Za głosowało 73 senatorów, przeciwnych było sześciu, a dziewięciu wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi ponownie do Sejmu.

Obowiązujący obecnie algorytm uzależnia wysokość środków trafiających do oddziałów wojewódzkich NFZ od dochodów gospodarstw domowych, które znajdują się na ich terenie. To sprawia, że do biedniejszych regionów trafia mniej pieniędzy na leczenie.

Według nowych przepisów, od stycznia 2010 r. środki docierające do regionalnych oddziałów NFZ mają być dostosowane do ilości i kosztów wykonywanych świadczeń medycznych.

W uzasadnieniu noweli napisano, że ma ona na celu usunięcie dysproporcji w wysokości środków finansowych, którymi dysponują poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych. Polega przede wszystkim na usunięciu wskaźnika (algorytmu) wynikającego ze zróżnicowania kosztu jednostkowego świadczenia opieki zdrowotnej.

Znowelizowane przepisy uelastycznią także możliwości pozyskiwania przez prezesa NFZ dodatkowych środków finansowych, przede wszystkim na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zwiększają także jego kompetencje, jeśli chodzi o podział środków z rezerwy migracyjnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum