Senat skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczącej zasiłków chorobowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2013 18:21

Senat skierował w czwartek (21 lutego) do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Senat skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczącej zasiłków chorobowych

Projekt dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a dotyczy ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Za skierowaniem projektu do Sejmu było 82 senatorów, nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Celem projektu jest zbliżenie sytuacji prawnej ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, którego niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia chorobowego do sytuacji ubezpieczonego będącego pracownikiem. Chodzi o to, by podstawę wymiaru zasiłku stanowiło wynagrodzenie, które ubezpieczony osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc. Dotychczas podstawą było wynagrodzenie za niepełny miesiąc.

Różnica między obiema grupami - będąca przedmiotem wyroku Trybunale Konstytucyjnym - polega na tym, że w przypadku pracowników, u których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc.

Takiej regulacji nie ma natomiast w przypadku przedsiębiorców. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca przepracował niepełny miesiąc, dostaje zasiłek liczony tak, jakby przychód z niepełnego miesiąca był przychodem całego miesiąca. W konsekwencji w przypadku przedsiębiorcy stawka zasiłku jest znacznie mniej korzystna od stawki zasiłku, którą w porównywalnych warunkach otrzyma pracownik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum